Reklama

Mieszane nastroje przed jutrzejszym nieformalnym szczytem UE

Tezy, iż to spotkanie w zasadzie wiele nie wniesie, są jak najbardziej słuszne. Szczyt będzie tak naprawdę bardziej politycznym testem, na ile europejscy politycy są w stanie się porozumieć w nowej rzeczywistości (nastąpiła polityczna zmiana warty we Francji, a kryzys w strefie euro zdaje się wchodzić w kolejną odsłonę).

Zbyt duże rozbieżności pomiędzy Berlinem, a Paryżem sprawią, iż pomysł emisji euroobligacji najpewniej znów trafi do "zamrażarki". Zresztą komisarz Olli Rehn zgrabnie to dzisiaj ujął, jako ideę, która wymaga długofalowych konsultacji... Być może uda się natomiast porozumieć w kwestii dokapitalizowania Europejskiego Banku Inwestycyjnego (mowa o 10 mld EUR), który miałby w większym stopniu finansować unijne projekty infrastrukturalne. Tylko, czy na tym miała polegać szumna strategia wspierania wzrostu gospodarczego? To co obecnie najbardziej interesuje rynki finansowe to koncepcja wsparcia hiszpańskiego sektora bankowego, oraz kwestia zbudowania jeszcze większego "firewalla" dla strefy euro w obawie przed negatywnym scenariuszem w Grecji, jaki mógłby zaistnieć po wyborach zaplanowanych na 17 czerwca. Tymczasem, jakoś wiele o tym się nie mówi - jeżeli prace są prowadzone w zaciszu to dobrze, gorzej, jeżeli nie ma żadnego planu, a europejscy politycy znów bujają w obłokach...

Reklama

Stąd też inwestorzy znów stają się niecierpliwi - było to widać w pierwszych godzinach europejskiego handlu, kiedy to dolar zyskał w relacji do większości walut. Zaszkodziły najnowsze prognozy OECD, który widzi w tym roku recesję w strefie euro i wzywa polityków i ECB do większych działań (choć podobne sugestie padły też pod znakiem Banku Anglii i FED - programy QE), ale i też chociażby cięcie ratingu Japonii przez Fitch (do A+ z AA-), które wprowadziło pewną nerwowość wśród inwestorów z Azji. Niemniej z otwarciem handlu amerykańskiego (tj. po godz. 15:00) sytuacja zaczęła się zmieniać.

Podobnie jak to miało miejsce wczoraj dolar zaczął tracić na wartości - o ile dzisiejsze minimum wypadło na 1,2736, to po południu (godz. 16:33) kurs EUR/USD oscylował wokół 1,2770. Opublikowane o godz. 16:00 dane nie miały większego znaczenia, chociaż należy je odnotować - sprzedaż domów na rynku wtórnym wzrosła w kwietniu o 3,4 proc. m/m do 4,62 mln (oczek. 4,60 mln), a indeks zaufania konsumentów spadł w maju do -19,3 pkt. z -19,9 pkt. w kwietniu. O wiele istotniejsza była publikacja danych o inflacji CPI w Wielkiej Brytanii o godz. 10:30. Wskaźnik spadł w kwietniu do 3,0 proc. r/r, co sprawia, iż szef BOE nie jest już zmuszony do wysyłania listu do kanclerza Skarbu, w którym tłumaczy się z nadmiernej inflacji. Dla rynku ma to jednak też inną wymowę - im niższa inflacja, tym teoretycznie większe szanse na kontynuację programu QE. Dlatego dość ważne dla funta mogą okazać się jutrzejsze zapiski z posiedzenia Banku Anglii - godz. 10:30.

Z technicznego punktu widzenia dopiero złamanie okolic 1,2720-25 na EUR/USD byłoby sygnałem, iż wracamy do spadków i idziemy na ubiegłotygodniowe minimum w rejonie 1,2640. Z drugiej strony dzisiejszy spadek do 1,2736 jest zbyt głęboki, aby zakładać, iż do jutra dotkniemy strefy 1,2855-80 opisywanej w rannym raporcie. Zwłaszcza, że w czwartek mamy dość wrażliwe dane - indeksy PMI ze strefy euro i niemieckie IFO. Bezpieczniej jest przyjąć, iż nie wyjdziemy znacząco powyżej wczorajszego szczytu na 1,2823.

Wykres 4-godzinowy EUR/USD

Kluczowe opory: 1,2775; 1,2800; 1,2815; 1,2855; 1,2880

Kluczowe wsparcia: 1,2755; 1,2745; 1,2730; 1,2700; 1,2680; 1,2665; 1,2640; 1,2623

Opracował:

Marek Rogalski - Główny analityk walutowy DM BOŚ

Dowiedz się więcej na temat: kryzys w strefie euro | nieformalny szczyt UE | zmiana warty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »