Reklama

Na rynkach utrzymują się dobre nastroje

Środa jest dniem wolnym w USA, co w przeważającej ilości przypadków oznacza spadek obrotów i zmienności na rynkach finansowych. Dzisiejszy dzień nie będzie pod tym względem wyjątkiem. Tyle tylko, że spokojnie będzie dopiero w drugiej jego połowie. Pierwsza zostanie zdominowana przez publikację czerwcowych odczytów indeksów PMI dla sektora usługowego dużej grupy europejskich krajów, w tym Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i całej strefy euro. Ich uzupełnieniem będą majowe dane nt. sprzedaży detalicznej w strefie euro. To powinno wnieść nieco ożywienia do przedpołudniowego handlu.

Rynki czekają na posiedzenie ECB i BoE

Początek lipca, podobnie jak cały czerwiec, upływa pod znakiem dobrych nastrojów. To niesie określone reperkusje dla publikowanych w środę danych. Lepsze od prognoz odczyty dodatkowo poprawią nastroje, natomiast gorsze stosunkowo łatwo zostaną zignorowane. Utrzymujące się pozytywne nastroje na rynkach są kontynuacją tendencji obserwowanej już w czerwcu, gdy nadzieje wygrywały z twardymi danymi makroekonomicznymi. Przykład ostatnich dni pokazuje, że dobrych humorów inwestorom nie są w stanie popsuć nawet tak dramatycznie złe dane, jak pierwszy od trzech lat spadek indeksu ISM dla amerykańskiego sektora przemysłowego poniżej granicznego poziomu 50 pkt.

Reklama

Ignorowanie słabych danych jest możliwe tylko dlatego, że rynki żyją nadziejami na to, że poszczególne rządy i banki centralne staną na wysokości zadania, wspierając słabnący wzrost gospodarczy. Wiara ta ma częściowe uzasadnienie w faktach. O czym przekonał chociażby czerwcowy szczyt europejski. Kolejne potwierdzenie rynki dostana w czwartek, gdy Europejski Bank Centralny obniży stopy procentowe o 25 punktów bazowych, a Bank Anglii rozszerzy program skupu aktywów o dodatkowe 50 mld GBP. Tyle tylko, że te wszystkie kroki to wciąż zbyt mało, żeby zatrzymać spowolnienie i zamienić je we wzrost gospodarczy. Dlatego już wkrótce wszyscy powinni sobie przypomnieć o słabych danych i ryzyku recesji w Europie, obawiając się jednocześnie konsekwencji silnego hamowania Azji i USA.

Stopy w Polsce pozostaną bez zmian

Zanim w czwartek o polityce monetarnej zdecyduje Europejski Bank Centralny i Bank Anglii, dziś podobną decyzję podejmie Rada Polityki Pieniężnej. Na kończącym się w środę dwudniowym posiedzeniu nie jest oczekiwana zmiana stóp procentowych. Oznacza to pozostawienie stopy referencyjnej na poziomie 4,75 proc., po tym jak została ona podwyższona w maju o 25 punktów bazowych. Do końca roku stopy procentowe w Polsce nie zmienią się, natomiast kolejnym ruchem ze strony Rady będzie ich obniżka o 25 punktów bazowych. Najwcześniej do cięcia kosztu pieniądza może dojść na przełomie 2012 i 2013 roku. Przeciwko dalszemu zaostrzaniu polityki pieniężnej, co jeszcze do niedawna sugerowała Rada, obecnie przemawia zarówno niższa od zakładanej inflacja (w maju inflacja bazowa spadła do 2,3 proc. z 2,7 proc. R/R), jak i coraz więcej sygnałów zdecydowanego wyhamowywania wzrostu gospodarczego w Polsce.

Na wykresach:

EURUSD, W1 - od wtorku kurs konsoliduje się blisko poziomu 1,26, a to oznacza, że wciąż nie ma pewności, czy fala czwarta już się zakończyła, czy może jeszcze nie. Wnioski na przyszłość pozostają jednak takie same. Piąta fala powinna sprowadzić kurs tej pary przynajmniej w okolice ostatniego dołka (1,2288).

OIL, W1 - kurs wrócił powyżej 100 USD, co można odebrać jako mały sukces strony popytowej. Nie została jednak przełamana bariera 99,00-102,50 USD, która ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia analizy technicznej. Dlatego póki co wzrosty należy traktować jak korektę.

USDPLN, D1 - we wtorek podaż zaatakowała silne wsparcie okolicach 3,32 zł, ale nie zdołała go pokonać. Niedźwiedzie są jednak zdeterminowane, więc należy oczekiwać kolejnych ataków na wsparcie. Jego przełamanie otwiera drogę do 3,2329 zł. Układ sił mógłby się zmienić, gdyby dolar wrócił powyżej oporu na 3,3854 zł (połowa czarnej świecy z piątku).

Marcin R. Kiepas

Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy.

Dowiedz się więcej na temat: waluty | tym

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »