Reklama

Na rynku SPW stabilnie. Na IRS silne spadki

Na rynku pieniężnym rozpoczął się nowy okres utrzymywania rezerwy obowiązkowej. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami stawki depozytowe O/N wzrosły, oscylując w poniedziałek w okolicach poziomu 4,30-4,40%. NBP nie będzie naszym zdaniem przeprowadzać absorbującej operacji dostrajającej na początku tygodnia.

Na rynku pieniężnym rozpoczął się nowy okres utrzymywania rezerwy obowiązkowej. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami stawki depozytowe O/N wzrosły, oscylując w poniedziałek w okolicach poziomu 4,30-4,40%. NBP nie będzie naszym zdaniem przeprowadzać absorbującej operacji dostrajającej na początku tygodnia.

Bieżący tydzień na rynku SPW rozpoczął się stabilnie. Popyt na polskie aktywa to nadal wpływ sytuacji popytowo-podażowej na rynek SPW oraz oczekiwań na oddalenie w czasie terminu kolejnej podwyżki stóp. Jak wynika z przeprowadzonej ostatnio przez agencję Reuters ankiety, analitycy spodziewają się, że podczas wrześniowego posiedzenia koszt pieniądza zostanie utrzymany na niezmienionym poziomie, zaś tylko dwóch z 19 prognozuje wzrost stóp o 25pb w październiku. Dopiero w grudniu podwyżki stóp spodziewa się 11 ankietowanych analityków. Co ciekawe, na rynku pojawiają się jednocześnie komentarze wskazujące na utrzymanie przez RPP stóp na dotychczasowym poziomie nie tylko do końca bieżącego roku, ale i 2012 roku.

Reklama

Spore spadki odnotować można było natomiast na rynku kontraktów IRS. W poniedziałek doszło bowiem do korekty zeszłotygodniowych notowań. Na dłuższym końcu krzywej notowania IRS obniżyły się o 5-7 pb.

Ministerstwo Finansów potwierdziło w komunikacje, że podczas zaplanowanej na środę (3.08) aukcji zamiany zaoferuje obligacje DZ0811, WZ0911 i DS1111, zaś sprzedawać będzie papiery WZ0115, WZ0121 i DS1021.

W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem na rynkach światowych będzie posiedzenie EBC w sprawie stóp procentowych (4.08). Rynek oczekuje utrzymania kosztu pieniądza na niezmienionym 1,50% poziomie i komunikatu po posiedzeniu zbliżonego w tonie do lipcowego. Niemniej inwestorzy będą się wsłuchiwać w to, co w sprawie planowanej polityki monetarnej w strefie euro powie prezes EBC Jean-Claude Trichet po posiedzeniu banku. W sprawie stóp procentowych spotykać się będzie też BoE (4.08) zaś dzień później (5.08) BoJ. W obydwu przypadku rynek również oczekuje utrzymania stóp na dotychczasowym poziomie odpowiednio 0,50% i 0,00-0,10%. Z danych makro na uwagę zasługują przede wszystkim publikacje z amerykańskiego rynku pracy: raport ADP odnośnie zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym w lipcu (3.08) oraz raport o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (non-farm payrolls) i stopie bezrobocia również za ubiegły miesiąc.

Joanna Bachert, Departament Skarbu PKO Banku Polskiego

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »