Reklama

Nad rynkami czarny łabędź?

Zamieszanie wokół chińskiego dewelopera ciąży ryzykownym aktywom. W najbliższy czwartek deweloper powinien uregulować część zobowiązań, ale inwestorzy coraz bardziej obawiają się tego, że firma całkowicie utraciła płynność. Trudno prognozować jak zachowają się chińskie władze, gdyż obecnie zdają się nie komentować wydarzeń. Twierdzenie jakoby problemy chińskiego dewelopera stały się na ten moment czarnym łabędziem jest nadużyciem.

Na rynku pojawia się coraz więcej niepewności, w związku z czym inwestorzy preferują bezpieczne zachowanie. Przed weekendem handel na Wall Street kończył się w ponurych nastrojach. Dow Jones cofnął się o 0,48 proc., przy spadku S&P500 oraz Nasdaq100 o 0,91 proc. W poniedziałek nieczynne są giełdy w Japonii oraz Chinach, ale przecena Hang Seng opiewa na ponad 3.7 proc. Wszystko za sprawą zamieszania wokół chińskiego dewelopera Evergrande, który ma gigantyczny problem z regulacją zobowiązań wobec obligatariuszy.

W najbliższy czwartek deweloper powinien uregulować część zobowiązań, ale inwestorzy coraz bardziej obawiają się tego, że firma całkowicie utraciła płynność. Trudno prognozować jak zachowają się chińskie władze, gdyż obecnie zdają się nie komentować wydarzeń. Twierdzenie jakoby problemy chińskiego dewelopera stały się na ten moment czarnym łabędziem jest nadużyciem.

Reklama

Korekta na indeksach jest dość skromna (około 2 proc. na DAX), niemniej kryzys zadłużeniowy sektora nieruchomościowego w Chinach (Evergrande jest tematem nośnym, ale mniejsi deweloperzy również mają problemy) może stać się katalizatorem większej awersji do ryzyka.

Równie intersująca z punktu widzenia globalnego rynku jest sytuacja związana z limitem zadłużenia w USA. Wprawdzie wobec problemów chińskiego dewelopera kwestia ta wydaje się być dość odległa, ale rynek z czasem może się jej przyglądać coraz uważniej. W poniedziałek o poranku rentowność amerykańskiego długu odbija do 1,34 proc., w przypadku papierów o 10-letnim terminie zapadalności.

Dolar pozostaje jedną z najsilniejszych walut w przestrzeni G10, choć najlepiej prezentują się inne bezpieczne przystanie, japoński jen oraz frank szwajcarski.

Pomimo, iż niektórzy usilnie łącze przecenę złotego z problemami chińskiego dewelopera, uspokajam. Naturalnie otoczenie rynkowe (skok awersji do ryzyka) jest niekorzystne dla walut krajów rozwijających się, niemniej osłabienie złotego zaczęło się znacznie wcześniej.

Katalizatorem przeceny stała się konferencja prezesa Glapińskiego, na której niemal rozwiał on wątpliwości w kwestii normalizacji polityki pieniężnej w bieżącym roku. EUR/PLN zbliża się do przetestowania 4,60, a więc poziomu ostatnio widziane w lipcu. Wtedy psychologiczna bariera stanowiła istotny opór. Czy tym razem linia również wytrzyma?

Maciej Madej, analityk TMS

EUR/USD

1,1637 0,0027 0,23% akt.: 19.10.2021, 21:56
 • Kurs kupna 1,1636
 • Kurs sprzedaży 1,1638
 • Max 1,1668
 • Min 1,1610
 • Kurs średni 1,1637
 • Kurs odniesienia 1,1610
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

Evergrande i banki podobno dyskutują o możliwości przedłużenia terminu spłaty zobowiązań i odnowienia niektórych kredytów - podawały w ub. tygodniu źródła.

Obawy przed "zarażeniem się" syndromem Evergrande pociągnęły w Hongkongu w dół wszystkie aktywa - od akcji spółek z rynku nieruchomości, przez banki, po Ping An Insurance Group Co. i obligacje w USD.

Jednak Alberto Tocchio, zarządzający portfelem w Kairos Partners, uważa że na innych kontynentach nie pojawi się "efekt zarażenia".

HANGSENG

25 787,21 +377,46 1,49% akt.: 19.10.2021, 10:01
 • Otwarcie 25 525,00
 • Max 25 808,62
 • Min 25 458,03
 • Wartość odniesienia 25 409,75
 • Godziny otwarcia 02:30 - 09:00
Zobacz również: NASDAQ Internet FTSE MIB ALL ORDS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »