Reklama

Najwyższa od 10 lat inflacja nie uratowała złotego

W maju inflacja w Polsce przyspieszyła do 5% z 4,5% miesiąc wcześniej, znacznie przekraczając rynkowy konsensus na poziomie 4,6-4,7%. Dane ponownie też otworzyły dyskusję nt. podwyżek stóp procentowych.

Zaskakująco silny wzrost inflacji na chwilę zatrzymał deprecjację złotego w relacji do dolara i przerwał taki sam proces w relacji do euro. O godzinie 18:14 kurs USD/PLN testował poziom 2,7650 zł, natomiast EUR/PLN 3,9346 zł.

Polska waluta od godzin porannych pozostawała pod silnym wpływem pogarszających się nastrojów na rynkach globalnych i spadających notowań EUR/USD. Wspólnym mianownikiem dla obu wydarzeń były obawy o sytuację na peryferiach Strefy Euro oraz o wpływ kryzysu na inne gospodarki Strefy Euro. Jeszcze przed opublikowanymi przez GUS danymi o inflacji, kurs USD/PLN wspiął się do poziomu 2,76 zł, a EUR/PLN wyznaczył dzienne maksimum na 3,9468 zł.

Reklama

Raport o inflacji wprowadził sporo zamieszania na rynku walutowym, doprowadzając do umocnienia złotego. Tendencja ta jednak nie okazała się trwała. Pogorszenie nastrojów, jakie miało miejsce po publikacji kolejnej serii słabych danych z amerykańskiej gospodarki (m.in. indeks NY Empire State spadł do najniższego poziomu od listopada 2010 roku, a indeks NAHB miał najniższą wartość od września 2010 roku), okazało się ważniejszym czynnikiem.

W czwartek i piątek będzie podobnie. Nastroje na rynkach globalnych będą pozostawać kluczowym czynnikiem z punktu widzenia złotego. Publikowane w tych dniach dane o wynagrodzenia i zatrudnieniu (czwartek) oraz produkcji przemysłowej i inflacji PPI (piątek), będą jedynie moderować siłę tego wpływu.

Najwyższa od prawie 10 lat inflacja w Polsce, znacznie przewyższająca oczekiwania rynku, ponownie otwiera dyskusję nt. kolejnych podwyżek stóp procentowych w Polsce. Po tym, jak po ostatnim posiedzeniu Rady, prezes Narodowego Banku Polskiego zapowiedział przerwę w podwyżkach, pierwszy możliwy termin na wzrost stóp to wrzesień. Ruch w lipcu podważyłby, i tak już kruchą, wiarygodność Rady Polityki Pieniężnej. Nie wykluczamy podwyżki we wrześniu. Należy jednak mieć świadomość, że wówczas inflacja już powinna znajdować się w trendzie spadkowym, a ze światowej gospodarki szerokim strumieniem mogą płynąć niepokojące informacje. W takim otoczeniu, zdominowana przez "gołębie" Rada, może nie być skłonna zaryzykować podwyżkę na jesieni.

----

Marcin R. Kiepas

marcin.kiepas@xtb.pl

X-Trade Brokers DM S.A

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »