Reklama

Nerwowo przed G20

Po posiedzeniu Fed pora na EBC. Dziś odbędzie się pierwsze posiedzenie Rady pod przewodnictwem nowego prezesa Mario Draghiego. Na rynku coraz częściej mówi się o perspektywie obniżek stóp procentowych w eurolandzie.

Naszym zdaniem, do takiej obniżki dojdzie, ale w grudniu lub styczniu. Nowy prezes nie będzie chciał zwrotu w polityce (bank podnosił stopy przecież jeszcze w lipcu) już na pierwszym posiedzeniu, co mogłoby rzutować na postrzeganie go przez całą kadencję. Tym niemniej perspektywa luzowania polityki monetarnej jest czynnikiem ryzyka dla euro.

Reklama

Referendum jednak 4 grudnia

Wczorajsze spotkanie premiera Grecji z europejskimi przywódcami nie zaowocowało odwołaniem zapowiedzi o referendum w Grecji, ale przyspieszyło jego termin - z początku przyszłego roku na 4 grudnia. Z rynkowego punktu widzenia to jednak nadal odległa perspektywa. Z wczorajszych wypowiedzi czołowych polityków wynika, iż Europa nie ma żadnego planu B. Natomiast nadal nie wiadomo co z kolejną transzą pomocy - Grecji pieniędzy miało zabraknąć w połowie listopada. Wydaje się, iż wobec przyspieszenia terminu referendum Europa nie będzie chciała dopuścić do bankructwa tego kraju kilka dni wcześniej.

Fed nadal optymistyczny

Zgodnie z oczekiwaniami rynku w listopadzie Fed nie zmienił parametrów polityki pieniężnej. Natomiast zaktualizowane zostały projekcje makroekonomiczne banku centralnego. Od czasu czerwcowych projekcji koniunktura uległa znacznemu pogorszeniu, jednak na prognozy Fed miało to zadziwiająco niewielki wpływ. Tegoroczna prognoza naturalnie została wyraźnie obniżona (z 2,7-2,9 do 1,6-1,7 proc.), ale obniżka przyszłorocznej prognozy (z 3,3-3,7 do 2,5-2,9 proc.) jest raczej niewielka - Fed nadal zakłada wzrost powyżej potencjału i wyraźnie powyżej oczekiwań rynku (mniej niż 2 proc.).

W prognozach Fed, jak i pomiędzy prognozami a komunikatem komitetu jest jednak pewna niespójność. Z jednej strony oczekiwany jest szybki powrót na ścieżkę wzrostu, z drugiej jednak utrzymanie bardzo luźnej polityki pieniężnej (do połowy 2013 roku) i bardzo niska inflacja bazowa. To dość życzeniowe myślenie, które prawdopodobnie będzie musiało być zweryfikowane - bądź przez obniżenie prognozy wzrostu, bądź podniesienie prognoz inflacji i szybsze zaostrzenie monetarne. Na ten moment projekcja wzrostu zdaje się wykluczać kolejne rozluźnienie w najbliższym czasie, a to czynnik negatywny dla notowań EUR/USD. Ten negatywny wpływ został jednak nieco zamortyzowany głosem Charlesa Evansa, który głosował za kolejnym rozluźnieniem już na wczorajszym posiedzeniu.

W kalendarzu - EBC z Draghim, PMI usług i G20

Pierwszą decyzję EBC z nowym prezesem poznamy o 13.45, ale o ile bank nie zaskoczy obniżką kluczowa będzie konferencja o 14.30. Z danych makro warto zwrócić uwagę na wskaźniki aktywności w sektorach usług Wielkiej Brytanii (10.28, konsensus 52 pkt.) i USA (15.00, konsensus 53,5 pkt.). W USA o 13.30 także tygodniowe dane o nowych bezrobotnych.

Przemysław Kwiecień

Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy.

Dowiedz się więcej na temat: EBC | Fed | G20 | dane makroekonomiczne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »