Niekończąca się historia brexitu

Sobotnie posiedzenie brytyjskiego parlamentu miało przynieść przełom w sprawie brexitu. Uczestnicy rynku liczyli na to, że decydenci z Londynu przegłosują wynegocjowane przez współpracowników Borisa Johnsona porozumienie i tym razem uda się zakończyć sagę związaną z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Sobotnie posiedzenie brytyjskiego parlamentu miało przynieść przełom w sprawie brexitu. Uczestnicy rynku liczyli na to, że decydenci z Londynu przegłosują wynegocjowane przez współpracowników Borisa Johnsona porozumienie i tym razem uda się zakończyć sagę związaną z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Tak się jednak nie stało, a Izba Gmin nawet nie głosowała w sprawie porozumienia. Parlamentarzyści wprowadzili natomiast poprawkę, która zmusiła brytyjskiego premiera do wystąpienia do Unii Europejskiej o kolejne, trzymiesięczne odłożenie w czasie terminu opuszczenia wspólnoty. Czas ten ma zostać poświęcony między innymi na odpowiednie dostosowanie prawa brytyjskiego, aby przyjęte mogło zostać porozumienie wypracowane ze stroną europejską. Boris Johnson nie poddaje się jednak jeszcze i zapowiedział, że dziś ponownie zawnioskować ma o przeprowadzenie głosowania o poparcie dla umowy.

Reklama

To może jednak zostać zablokowane przez speakera Izby Gmin, Johna Bercowa, ze względu na złamanie zasad dotyczących poruszenia dwukrotnie jednego zagadnienia w trakcie jednej sesji parlamentu. Na wtorek zapowiedziany jest natomiast wniosek rządu o głosowanie nad kolejną ustawą, która zmuszałaby parlament do prac nad dostosowywaniem prawa tak, aby można było wprowadzić w życie nowe porozumienie. Poparcie dla takiej ustawy także wydaje się jednak niepewne. W kontekście brexitu możliwe jest także zwołanie nadzwyczajnego szczytu państw UE, na którym zapaść miałaby decyzja o akceptacji wniosku o odłożenie terminu odejścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty.

Podczas gdy jeszcze niedawno decyzja o kolejnym przedłużeniu trwającego okresu przygotowań do brexitu przy braku porozumienia odebrana byłaby pozytywnie, jako uniknięcie tzw. twardego brexitu, ostatnie pobudzenie nadziei na zakończenie okresu niepewności sprawia, że funt traci dziś na wartości. W dalszym ciągu nie można wykluczyć najgorszego dla rynków scenariusza, a odkładanie w czasie momentu odłączenia od wspólnoty ciąży brytyjskim firmom, które powstrzymują się z inwestycjami.

Częściowo sentyment na rynkach finansowych poprawiają natomiast sygnały napływające z Chin. Tamtejsi negocjatorzy zasugerowali bowiem, że rozmowy z Amerykanami układają się pomyślnie i zmierzają w kierunku wypracowania przejściowego porozumienia, które pozwoliłoby na poprawę relacji pomiędzy państwami i wypracowanie finalnej umowy. W dalszej części tygodnia oprócz brexitu i rozmów chińsko - amerykańskich, ważne będą kwartalne wyniki prezentowane przez spółki notowane na Wall Street. Wśród pozostałych wydarzeń, warto zwrócić uwagę na czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, a także dane PMI zza oceanu.

Marcin Motłoch

mForex.pl
Dowiedz się więcej na temat: waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »