Nieudana próba korekty

Złoty osłabił się we wtorek o jeden grosz do dolara w stosunku do wczorajszego zamknięcia i nie zmienił swej wartości w stosunku do euro. O godzinie 18-tej za te waluty trzeba było zapłacić odpowiednio 2,8451 zł i 3,8659 zł.

Realizacja zysków na europejskich giełdach wpłynęła dziś na ograniczenie apetyty na ryzyko, wywołując w pierwszej fazie wtorkowych notowań osłabienie złotego do głównych walut. Proces ten dodatkowo wspierał spadek kursu EUR/USD w kierunku poziomu 1,35 dolara z 1,3627 w poniedziałek. Zauważalnie negatywny wpływ na notowania miała też wypowiedź Andrzeja Bratkowskiego z Rady Polityki Pieniężnej. Stwierdził on, że najnowsza "projekcja inflacji nie jest argumentem za szybką podwyżką stóp procentowych". Dodając, że w "najbardziej prawdopodobnym scenariuszu w 2010 roku stopy mogą się nie zmienić". Stanowisko to stoi w kontrze do ostatnich wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego, że Rada powinna zastanowić się nad zaostrzeniem polityki monetarnej. To o tyle istotne, że większe i szybsze podwyżki stóp procentowych w Polsce niż w Strefie Euro, to jeden z podstawowych (aczkolwiek nie jedyny) argumentów przemawiający za aprecjacją polskiej waluty w tym roku.

Reklama

Sytuacja na rynku walutowym zmieniła się w godzinach popołudniowych, gdy europejskie indeksy zaczęło odrabiać straty, a kurs EUR/USD rozpoczął korektę wcześniejszych spadków. To pozwoliło złotemu zredukować do zera straty do euro, franka i funta oraz je ograniczyć w stosunku do dolara. Sentyment mogła też poprawić udana emisja 4-letnich obligacji o wartości 475 mln CHF. Zostały one uplasowane ze średnią ceną 88 punktów bazowych powyżej średniej swapowej, czyli 2,203 proc. To kolejna udana w tym roku emisja na rynki zagraniczne.

W kolejnych dniach złoty będzie pozostawał pod głównym wpływem sytuacji na rynkach finansowych. Zważywszy, że po ostatnich wzrostach akcji i surowców, korekta wydaje się być nieunikniona, to trzeba się liczyć z podobną realizacją zysków również na polskich parach.

---

Marcin R. Kiepas

marcin.kiepas@xtb.pl

X-Trade Brokers DM S.A.

x-Trade Brokers DM SA
Dowiedz się więcej na temat: udana próba | złoty | waluty | uda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »