Reklama

O szesnastej kulminacja dnia

Przypomnijmy, że 18 sierpnia na eurodolarze zanotowano szczyt w pobliżu 1,1365 - natomiast 24 sierpnia mieliśmy korekcyjne minimum na 1,1245. Dołek wczorajszy, podobnie jak dotychczasowe minima dzisiejsze - to już poziomy nieco wyższe.

Innymi słowy, wygląda to tak, jakby rynek z jednej strony obniżył kurs pary i tym samym umocnił dolara, oczekując na wystąpienie Janet Yellen, a z drugiej - jakby mimo wszystko potwierdzał generalny kierunek wzrostowy, wszczęty po 25. czy 27. lipca i szczegónie zaostrzony po 5 sierpnia. Można nawet pokusić się linię 5 - 9 - 24 sierpnia (po dołkach).

Tak naprawdę nie wiadomo do końca, co powie Janet Yellen. Sprawy nie ułatwia fakt, że przemówienie może się okazać - jak to zwykle w światku bankierów centralnych - cokolwiek mętne, wieloznaczne i przeskakujące z one hand na another hand. Jest też jednak możliwe, że Yellen wyraźniej opowie się po stronie jastrzębiej lub gołębiej. Ta pierwsza zaczyna ostatnio dominować - por. wypowiedzi Lockharta, Fischera, Williamsa czy Dudleya, utrzymane w tonie mniej więcej takim: "nie jest tak źle, jest nawet całkiem dobrze i jeśli nadal tak będzie, to we wrześniu lub później, niemniej jeszcze w tym roku, wypada pomyśleć o zacieśnieniu polityki".

Reklama

Dziś mamy zresztą także i trochę danych makro. Wczoraj rozczarował niemiecki indeks Ifo, dziś o 8:00 poznamy indeks zaufania konsumentów GfK (ale jest on mniej istotny). O 8:45 mamy dynamikę PKB Francji za II kwartał, o 9:00 hiszpańską sprzedaż detaliczną za lipiec, ale liczyć się będą raczej 10:30 i 14:30. Oto bowiem o 10:30 poznamy PKB Wielkiej Brytanii za II kwartał, zaś o 14:30 PKB USA. Ściślej, będą to rewizje wcześniejszych odczytów wstępnych. Co do Brytanii, to na GBP/USD mamy teraz 1,32, powoli oddalamy się od oporu na 1,3270 - czyli funt się nieco osłabia. Na GBP/EUR jest 1,17. Także i tu funt nieco zarobił, biorąc pod uwagę szczyt na 1,1785, widoczny przedwczoraj.

O 16:00 rynek zwróci uwagę na Janet Yellen, ale poznamy też indeks Uniwersytetu Michigan. Prognoza zakłada wzrost z 90 pkt do 90,6 pkt.

Mogło się wydawać, że sprawa Trybunału Konstytucyjnego już zanika i cichnie, ale jednak powróciła. Agencja Moody's co prawda nie wykonałą żadnego ruchu, ale ogłosiła, że wszczęcie śledztwa przeciw prezesowi TK jest negatywne dla polskiego ratingu (w sensie: może być), bo tworzy eskalację kryzysu wokół tej instytucji. Ta zaś może zwiększyć napięcie między Polską i UE.

Zdaniem Moody's, spadek aktywności gospodarczej w Polsce (np. obniżka inwestycji w I kw. o 2 proc. r/r) to właśnie skutek tychże zawirowań politycznych - mimo że konsumpcja prywatna działa wciąż pro-wzrostowo. Można przypomnieć, że Moody's obniżyła nam w maju perspektywę ratingu ze stabilnej do negatywnej, utrzymując poziom A2.

Na USD/PLN korekta wcześniejszego umocnienia jest już dość silna i może nawet przeradza się powoli w gremialny odwrót - choć to będzie zależeć głównie od Janet Yellen i innych głosów z Fed tudzież decyzji Fed. Przypomnijmy - 16 sierpnia w minimach było 3,7680-90 (zależnie od platformy), a dziś rano mamy 3,8380, zresztą wczoraj wykres był jeszcze wyżej. Znamienne byłoby naruszenie 3,85, a następnie linii 3,8735.

Także i do euro tracimy, jest teraz 4,3340. Wsparcie można lokować przy 4,3160 - bo o tym na 4,2560 można na razie zapomnieć. GBP/PLN jest z kolei przy 5,07 - od 16 sierpnia złoty stracił tu ok. 16 - 18 groszy.

Tomasz Witczak

FMC Management

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »