Reklama

Oczy na EBC

Dziś w Wielkiej Brytanii oraz w USA mamy dzień wolny od handlu. Zazwyczaj brak inwestorów z UK oraz zza oceanu powoduje zmniejszenie zmienności na rynku, gdyż to te dwa kraje odpowiadają za największy obrót na rynku walutowym.

Należy również wspomnieć, że dziś rozpoczęło się także dwudniowe forum bankowe zorganizowane przez Europejski Bank Centralny w Portugalii. To właśnie podczas trwania forum mogą pojawić się kolejne wypowiedzi dotyczące polityki monetarnej Banku zwłaszcza, że decyzję w sprawie stóp procentowych poznamy już w przyszłym tygodniu. Na rynku wciąż spekuluje się o tym, że EBC obniży główną stopę procentową, a także stopę depozytową, która według konsensusu ma spaść do poziomu równego -0,1 proc.

Reklama

To byłoby wydarzenie bez precedensu, gdyż nigdy w euro landzie nie obserwowaliśmy sytuacji, w której banki musiałyby płacić EBC za przechowywanie tam pieniędzy. Stąd też inwestorzy aktualnie poszukują alternatywy i np. masowo kupują niemieckie obligacje, których rentowność spada równie szybko jak w momencie, gdy trwał kryzys w Europie. Na rynku walutowym i na parze EURUSD po trzech tygodniach silnych spadków panuje względny spokój, a notowania korygują w nieznaczny sposób przecenę do poziomu 1,3640.

O godzinie 10:00 poznaliśmy dane z Polski dotyczące sprzedaży detalicznej oraz stopy bezrobocia. Sprzedaż wzrosła o 8,4% w ujęciu rocznym przy konsensusie równym 9,1%. Natomiast stopa bezrobocia spadła do 13% z 13,5% miesiąc wcześniej. Rynek jednak oczekiwał większej poprawy i spadku do 12,9%.

Sytuacja na rynku złotego po ostatnim szybkim umocnieniu naszej waluty, zwłaszcza do euro, jest stabilna. Kurs EURPLN znajduje się tuż nad piątkową ceną zamknięcia i podobnie ma to miejsce w przypadku pary CHFPLN. Jedynie do dolara i funta korekta jest nieco większa. Z punktu widzenia analiza technicznej kurs USDPLN znajduje się pomiędzy oporem wyznaczonym przez poziom 3,06 oraz wsparciem wypadającym przy 3,04. Większego ruchu trendowego będzie można oczekiwać po pokonaniu któregoś z tych miejsc. Natomiast kurs GBPPLN odbił się od wsparcia przy 5,11, gdzie także przebiega linia trendu wzrostowego poprowadzona od minimów z marca. Obrona tego rejonu może prowadzić do kontynuacji trendu.

O godzinie 10:21 za euro należało zapłacić 4,15, za dolara 3,04, za funta 5,13, a za franka 3,40 złotego.

Daniel Kostecki

XTB

Dowiedz się więcej na temat: dziś | Okami

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »