Reklama

Odczyty PMI rozczarowały, jednak nie popsuły nastrojów na rynkach

Poprzedni tydzień na rynkach przyniósł uspokojenie nastrojów. Indeksy światowych giełd dotarły w okolice ostatnich szczytów i mogliśmy zobaczyć dużą dozę optymizmu, pomimo napływu na rynki mieszanych odczytów.

Nastrojów nie popsuły nawet słabe odczyty chińskiego PMI i wydaje się, że tym razem rynek czeka na publikowane w tym tygodniu oficjalne dane o nastrojach wśród największych chińskich producentów. Niewiele wydarzyło się na EURUSD, który pomimo gorszych odczytów PMI z europejskich gospodarek zakończył tydzień powyżej okolic 1.3730. Najciekawszymi informacjami, które dotarły na rynek w zeszłym tygodniu były minutki z ostatniego posiedzenia FOMC. Pokazały one, że w Komitecie Otwartego Rynku istnieje głęboka różnica zdań, co do dalszych kierunków polityki monetarnej, jak i oceny sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych. Jedyne co łączy członków Komitetu to stosunek do ostatnich słabszych odczytów z rynku pracy, które uważane są przez FOMC za chwilowe i spowodowane czynnikami pogodowymi. W tym kontekście na znaczeniu zyskuje wystąpienie Janet Yellen przed Senacką Komisją Bankową, które będzie miało miejsce w czwartek, gdyż z pewnością zostanie ona zapytana o rozbieżności wśród członków Komitetu i w samym przekazie mogą pojawić się pewne rozbieżności w stosunku do wcześniejszego wystąpienia w Kongresie.

Reklama

Warto odnotować również serię danych z Wielkiej Brytanii, które przyniosły niewielką korektę na funcie, biorąc jednak pod uwagę fakt, że zarówno inflacja, dane z rynku pracy jak i sprzedaż detaliczna rozczarowały inwestorów należy uznać, iż skala reakcji była niewielka i z krótkoterminowym rozstrzygnięciem co do kierunku, będzie trzeba zaczekać do środowych danych o PKB.

W dzisiejszym kalendarium należy zwrócić uwagę na odczyt IFO z niemieckiej gospodarki, który ma szanse poprawić nastroje po słabym zeszłotygodniowym indeksie ZEW. Ważne dla eurodolara będą także dane o inflacji w Strefie Euro, która ciągle wydaje się kluczowa dla ECB w kontekście ewentualnych obniżek stóp procentowych, szczególnie w sytuacji, lepszych od oczekiwań wyników PKB za IV kwartał. Z Polski poznamy dane o sprzedaży detalicznej oraz stopie bezrobocia, które mają szanse wspomóc umacniającą się w ostatnim czasie złotówkę.

Sytuacja techniczna na EURUSD faworyzuje obecnie kupujących, dopóki para znajduje się w krótkoterminowym kanale trendu wzrostowego. Najważniejszym poziomem oporu pozostają okolice 1.3830, gdzie znajdują się październikowe szczyty oraz długoterminowa linia trendu spadkowego. Wsparciem pozostają okolice 1.37, których przełamanie powinno doprowadzić do zejścia w stronę 1.3620, czyli 50 sesyjnej średniej.

Kamil Maliszewski

Zespół mForex, Dom Maklerski mBanku S.A.

Dowiedz się więcej na temat: waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »