Reklama

Odreagowanie zagrożenia wojną domową na Ukrainie

Skromne wzrosty, ale jednak wzrosty, na wczorajszej sesji w USA, przełożyły się na dobre nastroje na otwarciu dzisiejszej sesji w Europie. Nastroje tym lepsze, ponieważ na Ukrainie panował w czasie świąt względny spokój. Lepsze rokowania co do rozwoju sytuacji pojawiły się po wejściu misji OBWE do jednego z kluczowych miast wschodniej Ukrainy, opanowanego przez separatystów.

Pamiętajmy, że spadki z ub. tygodnia wywołane zostały w dużej mierze obawami o możliwość wybuchu wojny domowej w związku z zapowiedzią wprowadzenia armii ukraińskiej przeciwko uzbrojonym separatystom.

Reklama

WIG20 otworzył się kilka punktów powyżej kreski i do 13-tej pozostawał około 10 pkt. na plusie. Wtedy nastąpił kolejny ruch, którego efektem było przebicie 2450 pkt. Powolny i systematyczny wzrost był kontynuowany do końca sesji. Zamknięcie wypadło na poziomie niemal 2460 pkt,(+1.0 proc.).

Głównymi beneficjentami wzrostów były spółki ukraińskie, m.in. wchodzący w skład WIG20 - Kernel, który wzrósł 4,3 proc. Po zielonej stronie znalazło się aż 16 spółek z dwudziestki. Odbyło się to niestety przy dość małym wolumenie obrotu, który wyniósł zaledwie 338 mln. i był najniższy od 24 marca.

Mimo tego małego wolumenu z wykresu widać, że jest jeszcze pole do wzrostu w okolice szczytów z początku kwietnia tj. do poziomu 2480-2485 pkt. Testowanie tego oporu powinno nastąpić jutro, o ile nie dojdzie do zaostrzenia sytuacji u wschodniego sąsiada. Pamiętajmy też, że nad rynkiem "wisi" reforma OFE, której efekty będziemy poznawać stopniowo w miarę podawania informacji o ilości przyjętych deklaracji pozostania w otwartych funduszach emerytalnych. Od ilości tych deklaracji będą zależeć wpływy środków przeznaczonych na zakup akcji. Większość beneficjentów odłoży zapewne tę decyzję do czerwca.

Spośród ważnych danych - jutro poznamy PMI dla strefy euro i sprzedaż nowych domów w USA.

Witold Zajączkowski

Dowiedz się więcej na temat: wojny | Ukraine | 'Wojna domowa'

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »