Reklama

Odwracanie się od ryzyka

Nastawieniem do ryzyka steruje teraz rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie. Dane schodzą na drugi plan. Mimo to w przypadku rozczarowania odczytem amerykańskiego indeksu ISM dla przetwórstwa (konsensus celuje w lekkie osłabienie) lub zmianą zatrudnienia może nasilić się trend spadkowy w dochodowościach i indeksach giełdowych.

Naszym zdaniem ISM osiągnie 62 pkt, co historycznie prowadziło do wzrostu gospodarczego rzędu 6%. Trzeba przy tym wziąć poprawkę na to, że na ISM silny wpływ ma kondycja dużych firm z dostępem do kredytu i rynków zagranicznych. Mniejsze firmy mają się wciąż gorzej.

Reklama

W zmianie zatrudnienia są sygnały o stopniowej poprawie.

Stopa bezrobocia ma małe szanse wykonać duży ruch w dół i według nas pozostanie przy 9%. W związku z tym Ben Bernanke pozostanie ostrożny w wypowiedziach. Inflacja (Fed skupia się na inflacji bazowej) również nie generuje jeszcze sygnałów za przyspieszaniem podwyżek stóp procentowych.

Po wyborach w Irlandii najważniejszym wydarzeniem w strefie euro staje się posiedzenie EBC. Bank szuka optymalnego sposobu komunikowania swoich rosnących jastrzębich skłonności tak, by nie uruchomić oczekiwań na szybkie podwyżki. Ton wypowiedzi od ostatniego posiedzenia przesunął się w stronę bardziej rygorystycznej polityki pieniężnej, więc pora na złagodzenie tego wydźwięku przez Jean-Claude Tricheta na konferencji prasowej.

Jeszcze zanim poznamy decyzję RPP w sprawie stóp opublikowane zostaną zarówno wskaźnik koniunktury (PMI) za luty jak i podsumowujące stan gospodarki w 4kw dane o PKB. Ten pierwszy przy bijącym rekord za rekordem wskaźniku Ifo dla Niemiec ma potencjał, żeby zaskoczyć wysokim odczytem.

Ryzykiem jest tu schładzanie nastrojów przez przedsiębiorców, żeby nie dać się przyłapac na pustym optymizmie gdyby trudna sytuacja na Bliskim Wschodzie miała zagrozić globalnemu wzrostowi. Dane o PKB powinny wykazać solidny wzrost rzędu 4,5%r/r dzięki kumulacji konsumpcji prywatnej.

Dowiedz się więcej na temat: drugi plan

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »