Reklama

Orr otwarty na dalsze obniżki stóp

Poniedziałkowa sesja przyniosła poprawę nastrojów rynkowych, jednakże dalsze zwyżki na rynkach akcji pozostają pod znakiem zapytania na skutek niepewności związanej z eskalacją konfliktu handlowego na linii USA-Chiny. Nic nie wskazuje na to, żeby stosunki miedzy tymi dwoma krajami uległy rychłej poprawie, co także zwiększa prawdopodobieństwo luzowania polityki pieniężnej na świecie w sytuacji braku presji inflacyjnej. Jak na razie jednak chwilowe uspokojenie nastrojów pozwoliło wyhamować wzrosty cen złota i umocnienie jena w oczekiwaniu na rozwój wydarzeń na rynku finansowym.

Poniedziałkowa sesja przyniosła poprawę nastrojów rynkowych, jednakże dalsze zwyżki na rynkach akcji pozostają pod znakiem zapytania na skutek niepewności związanej z eskalacją konfliktu handlowego na linii USA-Chiny. Nic nie wskazuje na to, żeby stosunki miedzy tymi dwoma krajami uległy rychłej poprawie, co także zwiększa prawdopodobieństwo luzowania polityki pieniężnej na świecie w sytuacji braku presji inflacyjnej. Jak na razie jednak chwilowe uspokojenie nastrojów pozwoliło wyhamować wzrosty cen złota i umocnienie jena w oczekiwaniu na rozwój wydarzeń na rynku finansowym.

Indeks dolara powrócił w okolice 74 pkt., jednakże przełamane zostało wsparcie w postaci ostatnich minimów lokalnych, co zwiększa ryzyko pogłębienia spadków na tym instrumencie. Waluty surowcowe (AUD, NZD) pozostają słabsze w relacji do dolara. Od czasu sierpniowej agresywnej obniżki stóp procentowych o 50pb przez Bank Rezerw Nowej Zelandii utrzymuje się trend spadkowy na NZD/USD. W ostatnich dniach pojawił się wywiad z Adrianem Orr'em, w którym szef RBNZ potwierdził gotowość do dalszego cięcia kosztu pieniądza w razie potrzeby, a nawet wprowadzenia ujemnych stóp procentowych. Bank zdaje się być zdeterminowany, by sprowadzić inflację do celu w sytuacji spadku oczekiwań inflacyjnych. Kluczowe dla dalszych losów tej pary pozostaje to czy uda się przełamać wsparcie w postaci minimum z 17 stycznia 2016 roku na poziomie 0,6346.

Reklama

W naszym regionie dziś o stopach procentowych będzie decydował węgierski bank centralny, gdzie konsensus rynkowy zakłada utrzymanie parametrów polityki pieniężnej bez zmian i potrzymanie gołębiej retoryki. Zarówno EUR/PLN, jak i USD/PLN znajdują się na wyższych poziomach cenowych blisko ostatnich lokalnych szczytów. Dziś opublikowane zostaną dane z rynku nieruchomości, indeks Conference Board oraz indeks Fed z Richmond. Zgodnie z oczekiwania rynkowymi w sierpniu mogło dojść do osłabienia nastrojów amerykańskich konsumentów w związku z eskalacją konfliktu handlowego .

EUR/PLN

EUR/PLN utrzymuje się na wyższych poziomach cenowych. Aktualnie notowania oddaliły się od linii Tenkan, która wyznacza najbliższe wsparcie na poziomie 4,3588. Układ średnich kroczących EMA (50-, 100- i 200-okresowej) w skali D1 sprzyja stronie popytowej w dłuższym terminie. Z technicznego punktu widzenia impulsem do korekty spadkowej stałoby się przełamania Tenkan sen, co otwierałoby drogę do umocnienia złotego względem euro o 2,5-3,0 grosze. Silnym oporem pozostaje maksimum z 15.VIII. przebiegające nieco poniżej okrągłego poziomu 4,00.

EUR/GBP

EUR/GBP jak na razie broni linii trendu poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych, jednakże dziś po raz kolejny notowania podjęły próbę zejścia poniżej 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Na gruncie analizy technicznej przełamanie linii trendu powinno doprowadzić do pogłębienia spadków, dla których pierwszym przystankiem może okazać się geometryczny poziom wynikający z 38,2 proc. zniesienia Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się od marca 2019 roku. Jak na razie jednak charakter spadków pozostaje ograniczony ze względu na układ średnich kroczących EMA w skali D1 (100- i 200-okresową), które wspierają w dalszym ciągu stronę popytową w długim terminie.

Anna Wrzesińska

Materiał został przygotowany przez Noble Securities S.A. (NS) z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu:

1. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, jak i

2. Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.

Ani autor, ani NS nie gwarantuje jego kompletności i dokładności. Materiał nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym lub jako podstawa do podejmowania działań lub decyzji inwestycyjnych.. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji.

NS ani osoby zatrudnione przez NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania osoby lub podmiotu korzystających z opracowania ani za działania lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku z inwestycji w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawiania się przez inwestora na ryzyko poniesienia straty. Dodatkowe informacje o NS i kwestiach związanych z ryzykiem w inwestowanie w instrumenty finansowe oraz związanych ze sposobem zapobiegania przez NS konfliktom interesów występujących w prowadzonej działalności są zamieszczone na stronie internetowej www.noblemarkets.pl Nadzór nad NS w zakresie prowadzonej działalności maklerskiej sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »