Reklama

Ostatnie posiedzenie Fed pod przewodnictwem Yellen

Ostatni dzień roboczy stycznia 2018 roku zapisze się na karcie historii jako sesja podczas której odbyło się ostatnie posiedzenie Rezerwy Federalnej pod przewodnictwem Janet Yellen. Rynek nie oczekuje żadnych zmian w parametrach polityki pieniężnej. Decyzji będzie towarzyszył tylko komunikat.

Z kolei najnowsze prognozy makroekonomiczne dotyczące gospodarki amerykańskiej zostaną opublikowane w marcu, już pod przewodnictwem Jerome Powell'a. To już w jego rękach będzie prowadzenie takiej polityki pieniężnej, która obok stabilności cen będzie dbała także o podtrzymanie wysokiego tempa wzrostu gospodarczego. W związku z powyższym dużo ważniejszy dla rynku może okazać się dzisiejszy raport ADP odnośnie zatrudnienia w sektorze prywatnym, gdzie konsensus rynkowy zakłada wzrost zatrudnienia w styczniu o 185 tys. oraz piątkowy oficjalny raport Departamentu Pracy w USA. Dobre odczyty powinny wspierać oczekiwania na dalsze podwyżki stóp procentowych w USA w tym roku. Na bazie kontraktów Fed Fund Futures marcowy wzrost kosztu pieniądza jest wyceniany przez rynek z prawdopodobieństwem ponad 70 proc. Sentyment do dolara pozostaje jednak słaby. Indeks dolara w dalszym ciągu oscyluje w pobliży lokalnego dołka z 25 stycznia 2018 roku.

Reklama

Podczas wtorkowej sesji główna para walutowa EUR/USD powróciła do wzrostów, do czego impulsem stały się publikacje ze strefy euro. Warto zwrócić uwagę na wstępny odczyt PKB za IV kwartał, który potwierdził utrzymanie solidnego tempa wzrostu w tym okresie na poziomie 0,6 proc. w ujęciu kwartalnym i 2,6 proc. w skali roku. Pierwsze szacunki inflacji CPI z Niemiec za styczeń okazały się niższe niż oczekiwano, co rodzi ryzyko niższego niż zakłada konsensus rynkowe odczytu wskaźnika CPI dla całej strefy euro. W sytuacji publikacji słabszych danych euro może nie mieć bodźców do dalszych wzrostów w dniu dzisiejszym. Jak na razie główna para walutowa oscyluje w okolicy 1,2430 w oczekiwaniu na wspomniane publikacje.

W trakcie sesji azjatyckiej poznaliśmy natomiast ważne dane z australijskiej gospodarki dotyczące inflacji zgodnie z którymi wskaźnik CPI ukształtował się w IV kwartale na poziomie1,9 proc. w skali roku a jego odpowiednik bazowy ustabilizował się na poziomie 1,8 proc. r/r. Powyższe publikacje są istotne z punktu widzenia przyszłotygodniowej decyzji Banku Rezerw Australii odnośnie stóp procentowych, gdzie jak na razie nie oczekuje się zmian w poziomie stóp procentowych. Natomiast raport RBA odnośnie polityki monetarne zostanie opublikowany w przyszły piątek, co będzie pomocne w ocenie szans na podwyżki stóp w Australii jeszcze w tym roku.

AUD/USD

AUD/USD pozostaje w silnym trendzie wzrostowym o czym świadczy utrzymywanie się notowań powyżej średnich kroczących EMA w skali H4 (50- i 100--okresowej). Notowania obecnie dotarły w rejon silnej strefy oporu w okolicy 0,8102-0,8134 i 200-okresowej średniej EMA w skali miesięcznej, co z technicznego punktu widzenia przynajmniej chwilowo powinno ograniczać wzrosty. Jako wsparcie dobrze działa w ostatnim czasie wspomniana 50-okresowa średnia EMA, która obecnie przebiega w rejonie 0,8050. Przełamanie tego poziomu mogłoby stać się impulsem do korekty silnych wzrostów na tej parze obserwowanych od początku XII. 2017 roku i powrotu w rejon 0,8000.

EUR/USD

EUR/USD pozostaje w trendzie wzrostowym, który został wznowiony w listopadzie 2017 roku. Korekty w dalszym ciągu są płytkie, co świadczy o sile obecnego trendu. W przypadku kontynuacji umocnienia euro względem USD, notowania tej pary powinny kierować się w okolice oporu w postaci lokalnego szczytu na poziomie 1,2536. W przypadku korekty para powinna powrócić w rejon wsparcia w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali H4, która obecnie przebiega w rejonie 1,2356.

Anna Wrzesińska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »