Pęknięcie na eurodolarze?

No, nie tak do końca. Prawdą jest, że rynek przebił wczoraj od góry poziom 1,12 - i przesunął wykres głównej pary niżej, w okolice 1,1150. Tam jest eurodolar np. dziś rano.

No, nie tak do końca. Prawdą jest, że rynek przebił wczoraj od góry poziom 1,12 - i przesunął wykres głównej pary niżej, w okolice 1,1150. Tam jest eurodolar np. dziś rano.

Wsparcie na dwunastce przebite

Tym niemniej takie poziomy już przecież rozgrywano w minionych miesiącach, np. pod koniec czerwca i w maju. Wtedy byliśmy przy 1,1110 - 1,1120. W pewnym sensie impet przebicia, do którego doszło, jest techniczno-spekulacyjny: pękła "dwunastka", dość symboliczna, więc pojawiła się okazja, by ugrać coś więcej.

Co do USD/JPY, to p. Hamada, doradca premiera Japonii, p. Abe, stwierdził, że niepokoi go obecny poziom pary dolar/jen, zbliżania się jej do 100 pkt - i zapowiedział, że jeśli Fed poluzuje politykę, co osłabiłoby dolara, a siłą rzeczy wzmocniło jena, wówczas Bank Japonii "być może będzie musiał zadziałać".

Reklama

O 8:45 poznamy indeks zaufania biznesu we Francji, zaś o 9:15 indeksy PMI dla przemysłu i usług w tym kraju.

Godzina 9:30 to pakiet PMI dla Niemiec, przy czym w przemyśle prognozuje się wzrost z 45 pkt do 45,2 pkt, w usługach spadek z 55,8 pkt do 55,3 pkt.

O 10:00 zobaczymy PMI dla przemysłu i usług w Strefie Euro, a do tego dane o podaży pieniądza M3 dla tego regionu.

Godzina 15:45 przyniesie nam PMI dla przemysłu i usług w Stanach Zjednoczonych. Przewidywane wyniki to odpowiednio 51,4 pkt i 51,6 pkt.

O 16:00 napłyną dane o sprzedaży nowych domów w USA za czerwiec, zaś o 16:30 Energy Information Administration oszacuje tygodniową zmianę zapasów paliw.

Dolar jest mocny, choć wczoraj rozczarował np. indeks Richmond Fed: uzyskano -12 pkt przy prognozie 5 pkt.

Polskie pary

Nie ma dziś danych z Polski. USD/PLN wybił dość wysoko, jest przy 3,8160. Przebito dotychczasowe maksimum lipcowe. Na EUR/PLN widzimy 4,2550. Wsparcie jest przy 4,2440-50. Lipcowe szczyty to jak na razie ok. 4,2740.

Wczoraj rozczarowała produkcja budowlano-montażowa. W czerwcu dynamika była ujemna bez uwzględniania sezonowości, wyniosła -0,7 proc. r/r przy prognozie +5 proc. Bezrobocie zgodnie z prognozą wyniosło 5,3 proc.

Tomasz Witczak

FMC Management

FMCM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »