Reklama

Pełne kalendarium przyciągnie uwagę inwestorów

Wczorajsze negatywne nastroje utrzymujące się wśród uczestników sesji europejskiej udzieliły się także amerykańskim inwestorom. Strona podażowa dyktowała warunki zarówno na Wall Street, jak i na rynku eurodolara. Kurs głównej pary bez większy problemów pokonał wczoraj po południu poziom 1,24 i zszedł do nowych minimów na 1,2360. Poziom ten ostatnio był notowany w czerwcu 2010 roku.

Wczorajsze negatywne nastroje utrzymujące się wśród uczestników sesji europejskiej udzieliły się także amerykańskim inwestorom. Strona podażowa dyktowała warunki zarówno na Wall Street, jak i na rynku eurodolara. Kurs głównej pary bez większy problemów pokonał wczoraj po południu poziom 1,24 i zszedł do nowych minimów na 1,2360. Poziom ten ostatnio był notowany w czerwcu 2010 roku.

Od początku czwartkowego handlu nadal można wyczuć lekką przewagę pesymistycznego nastawienia, choć kontrakty terminowe na główne indeksu europejskie oraz amerykańskie odnotowują plusy. Sugerować to może, że po wczorajszej silnej przecenie dziś bycza strona rynku będzie chciała odrobić nieco strat. Będzie miała ku temu okazję, gdyż dzisiejsze kalendarium makroekonomiczne jest wypełnione po brzegi.

Poprzednie dni tygodnia przyniosły bardzo niewiele istotnych danych. Dziś uwagę inwestorów przyciągnie przede wszystkim publikacja raportu ADP, indeksu Chicago PMI oraz rewizja dynamiki PKA w USA. Między innymi od tych oraz jutrzejszych publikacji w dużej mierze zależeć będzie nastawienie inwestorów na okres przypadający przed czerwcowym posiedzeniem FED.

Reklama

Słabsze odczyty w połączeniu z coraz gorszą sytuacją w strefie euro może skłonić Rezerwę Federalną do podjęcia działań w obronie odbicia amerykańskiej gospodarki. Poza tym nadal główną rolę będzie odgrywać sytuacja w Hiszpanii. Rosnące obawy o konieczności pomocy międzynarodowej dla tego kraju będą podbijać poziom awersji do ryzyka.

Złoty rekordowo słaby

Wczorajsze mocne spadki na giełdach w końcówce sesji europejskiej, wysokie rentowności obligacji włoskich oraz hiszpańskich i wreszcie spadający kurs eurodolara przyczyniły się do wyniesienia kursu par złotowych na bardzo wysokie poziomy. Dynamiczna deprecjacja doprowadziła kurs EUR/PLN do wartości 4,40. Opór ten i tym razem poradził sobie z naporem sprzedających. Gorzej sytuacja wyglądała w przypadku dolar - złotego. W tym przypadku notowaniom udało się przebić szczyt z grudnia zeszłego roku i sięgnąć rekordowego poziomu 3,5585 zł.

W przypadku dalszego utrzymywania się obaw o sektor bankowy w Hiszpanii oraz spadków na eurodolarze nie można wykluczyć dalszego wyprzedawania rodzimej waluty. Tempo powinno być jednak mniejsze z uwagi na rosnące prawdopodobieństwo pojawienia się interwencji. Z ta jednak decyzją BGK, czy NBP mogą się wstrzymać do czasu ustabilizowania się nieco sytuacji, gdyż przy obecnym poziomie rozchwiania rynków efekt interwencji może tak samo szybko zniknąć jak się pojawił.

Kalendarium pełne danych

Czwartkowe kalendarium makroekonomiczne jest wypełnione po brzegi. Pierwszy odczyt ogłoszony zostanie o godzinie 10:00 i będzie to dynamika PKB w Polsce za I kwartał. Analitycy zakładają odczyt na poziomie 3,5 proc. r/r, czyli o 0,8 proc. wolniej niż w poprzednim okresie. Godzinę później znany będzie szacunkowy wynik inflacji konsumenckiej w strefie euro. Konsensus rynkowy zakłada, że tempo wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych wyniesie w maju 2,5 proc. r/r, czyli o 0,1 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu.

Kolejne dane ogłoszone zostaną o 14:15 i będzie to raport firmy ADP. Według ekspertów liczba zatrudnionych w sektorze pozarolniczym w Stanach Zjednoczonych ma wzrosnąć o 148 tys., czyli o 29 tys. więcej niż w poprzednim okresie. Kwadrans po tej publikacji ogłoszona zostanie liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Ma ona podobnie jak tydzień temu sięgnąć poziomu 370 tys. Ostatnia publikacja będzie znana o godzinie 15:45. Według oczekiwań indeks Chicago PMI ma wzrosnąć w maju o 0,3 pkt. do poziomu 56,5 pkt.

Michał Mąkosa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »