Reklama

Pięć scenariuszy dla EBC

Bardzo ostrożne działanie EBC może być negatywnie odebrane przez rynki.

Ostatnia zmiana stawki miała miejsce w maju 2009 roku, kiedy to została ona obniżona z 1,25% do rekordowo niskiego poziomu 1%. Niskie stopy procentowe pomagały krajom Strefy Euro wyjść z kryzysu. Ożywienie gospodarcze przełożyło się na wzrost inflacji, która osiągnęła poziom 2,6% przy celu inflacyjnym 2%. W tej sytuacji EBC musi obrać określoną ścieżkę działania.

Możliwe jest pięć scenariuszy:

1.Stopy pozostaną na niezmienionym poziomie 1%

Jest to mało realny scenariusz, gdyż od ponad roku inflacja jest w trendzie wzrostowym i w marcu osiągnęła 2,6%. Europejski Bank Centralny musi przeciwdziałać wzrostowi cen.

Reklama

Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie prawdopodobnie wywoła gwałtowną wyprzedaż europejskiej waluty.

W kwietniu 2009, kiedy Bank zaskoczył rynek pozostawieniem stóp na poziomie 1,25%, euro umocniło się o 1,74% wobec dolara. Podobna reakcja dzisiaj doprowadziłaby do spadków w okolice 1,4000 - 1.40353 (szczyt z 7 marca br.). Poziom 1,4000 to zniesienie 23,6% Fibo fali tegorocznych wzrostów, a przede wszystkim silna psychologiczna bariera.

Przełamanie tego wsparcia oznaczałoby głębszą korektę, nawet do obszaru 1,3752-1,3861 (ciemnoniebieski pasek na wykresie). Obszar ten wyznaczają szczyt z 2 lutego, dołek z 11 marca i zniesienie Fibo rzędu 38,2%.

2.Stopa procentowa rośnie do 1,25% bez zapowiedzi dalszych podwyżek.

EBC podnosi stopę o 25 pb i jednocześnie informuje, że jest to jednorazowe działanie. Dopiero gdy oceni wpływ tej decyzji na rynki, będzie zastanawiać się nad dalszymi krokami. Bardzo ostrożne działanie EBC może być negatywnie odebrane przez rynki. W rezultacie przypuszczalne jest stopniowe osłabienie euro w kierunku poziomu 1.40353.

3.Stopa procentowa wzrośnie o 25 pb do 1,25%

EBC zachowa się zgodnie z oczekiwaniami, ale nie wyjaśni jakie działania będzie podejmował w przyszłości. Takie działanie może być odebrane z mieszanymi uczuciami i doprowadzić do testu linii trendu wzrostowego. Obserwowany od 10 stycznia br. trend wyznacza wsparcie na 1,4140 - 1,4180.

4.Stopa procentowa zostanie podniesiona o 25 pb i EBC zapowiada proces zacieśniania polityki pieniężnej.

Jednorazowa podwyżka nie powstrzyma presji inflacyjnej. W efekcie w ciągu 5-6 miesięcy stopa procentowa powinna wzrosnąć o 50 pb, a w horyzoncie rocznym wzrost może osiągnąć nawet 100-125 pb. Takie wskazania dają kwotowania kontraktów FRA na EURIBOR. Wypowiedzi członków Rady EBC o normalizacji stóp potwierdzają taką wersję zdarzeń. Jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz.

5.Stopa procentowa wzrośnie o 50 pb do poziomu 1,50%

Świadczyłoby to o agresywnym działaniu EBC przeciw narastającej inflacji. Wzrost stopy o 50 pb z pewnością spowoduje silną aprecjację euro. W tej sytuacji kurs EURUSD powinien zmierzać w okolice 1,4500-1.4578. Poziom 1,45 wyznacza górna linia kanału tredowego (zielona linia na wykresie), a 1,4578 to opór wyznaczony przez szczyt z 13 stycznia 2010 roku. Takie działanie uderzy w kraje borykające się z problemami finansowymi (Portugalia, Grecja, Irlandia) dlatego na chwile obecną wydaję się mało realne.

Bartosz Boniecki, Główny Ekonomista

Robert Żyśko, Analityk

Alchemia Inwestowania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »