Reklama

Pieniądza a nie na rynku

Spodziewamy się popychanego żywnością wzrostu inflacji za wrzesień do 2,3-2,4%r/r wobec 2,0%r/r w sierpniu. Spadek oczekiwań inflacyjnych we wrześniu podkupuje oczekiwania na podwyżkę w październiku.

Spodziewamy się popychanego żywnością wzrostu inflacji do 2,3-2,4%r/r wobec 2,0%r/r. Dodatkowym czynnikiem, który odpowiada za stosunkowo duży ruch CPI w górę jest także efekty bazy. Duży wkład cen żywności do wzrostu CPI to skutek wcześniejszych dużych wzrostów hurtowych cen żywności (m.in. 50% wzrostu cen mąki oraz odwrócenia dużych sezonowych spadków cen warzyw).

W tym samym czasie kontynuowany będzie spadek inflacji bazowej, naszym zdaniem do 1,1%r/r wobec 1,2%r/r miesiąc wcześniej.

Takie odbicie bieżącej inflacji może przestraszyć część RPP i przemawia za podwyżką w październiku, ale jednak może pozostać w cieniu danych o oczekiwaniach inflacyjnych. Te pokazały, że po dużym wyskoku w sierpniu z 2,1 do 2,7%r/r, we wrześniu ponownie spadły do 2,1%r/r, co może na jakiś czas uspokoić tych członków RPP, którzy przypisywali im duże znaczenie.

Reklama

Założenia do polityki pieniężnej na 2011 rok.

Założenia utrzymują obecną definicję celu inflacyjnego (tj. inflacja CPI na poziomie 2,5%r/r rozumiana jako cel ciągły).

Istotne jest również założenie RPP, że wysoka nadpłynność sektora bankowego będzie utrzymana i może przekroczyć nawet 100 mld PLN. Tak duża nadpłynność pochodzi z faktu, że środki europejskie i środki z emisji obligacji zagranicznych są przewalutowywane w NBP (co oznacza kreację pieniądza) a nie na rynku.

Jednym ze skutków tak dużej nadpłynności jest to że kwotowania basis swapów są tak atrakcyjne dla zagranicy (obecnie można wymienić w 5-letnim swapie Euribor na Wibor-95bp!).

Utrzymanie takiej ceny basis swapów oznacza, że znaczna część strumienia środków przypływających na rynek obligacji przepływa przez rynek pieniężny (basis swap) a nie walutowy (zwykła wymiana walutowa), w efekcie aprecjacja jest wolniejsza niż sugeruje skala popytu zagranicy na polskie papiery.

W tym miejscu trzeba dodać, że są również inne powody takiego kwotowania basis swapów w tym, m.in. fakt, iż polskie banki muszą swapować depozyty złotowe na walutę potrzebną do finansowania kredytów walutowych. Warto również pamiętać, że pozytywne nachylenie krzywej dochodowości (które dla zagranicznego inwestora zwiększa korzystna cen basis swapa) może się zmniejszać także na skutek podwyżek stóp w Polsce.

Tak więc nadpłynność jest jednym z istotnych, ale nie jedynym powodem tego że Euribor można wymienić na Wibor -95bp i jej obecność będzie pomagać utrzymać te korzystne relacje dla zagranicy (i przez to zmniejszać efekt aprecjacyjny związany z popytem na obligacje). Jednocześnie jednak coraz większa popularność basis swapów oraz wypłaszczające krzywą podwyżki będą działać w drugą stronę.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »