Reklama

Pierwszy dzień szczytu, który nie przyniesie przełomu

Publikowane dziś w nocy polskiego czasu dane z Chin okazały się lepsze od konsensusu (PKB za III kw. 2,2 proc. kw/kw vs. 2,0 proc., produkcja przemysłowa za wrzesień 9,2 proc. r/r vs. 9,0 proc. r/r), co umożliwiło poprawę sentymentu na rynkach globalnych. Dane te wskazują, iż chiński rząd może powstrzymać się z dalszym stymulowaniem gospodarki.

Kurs EUR/USD wzrósł powyżej poziomu 1,31. Na rynku krajowym USD/PLN zaczyna sesję lekko powyżej 3,12, a EUR/PLN znajduje się w pobliżu 4,09.

USA: Philly Fed powinien być lepszy od konsensu

Dziś poznamy kolejny odczyt regionalny w Stanach Zjednoczonych o godzinie 16 napłyną dane dotyczące indeksu Fed z okręgu Filadelfii za październik. Po ostatnim niespodziewanym wzroście indeksu ISM rośnie prawdopodobieństwo również lepszego dzisiejszego odczytu. Należy jednak pamiętać, iż wskaźniki regionalne w USA nadal wskazują negatywny wpływ otoczenia zewnętrznego na amerykański sektor przemysłowy. Lepszy odczyt może skutkować ruchem na północ EUR/USD, a nawet próbą dotarcia do szczytu z września br. na poziomie 1,3170.

Reklama

Euroland: Szczyt przywódców UE w Brukseli

W Brukseli rozpoczyna się dziś dwudniowy szczyt przywódców UE. Dyskusja dotyczyć ma w głównej mierze kwestii związanych z planowanym powołaniem do życia unii bankowej. Omawiane będą zapewne również zaganiania odnoszące się do kierunków rekapitalizacji sektora bankowego, zaostrzenia nadzoru fiskalnego oraz scentralizowanego budżetu strefy euro.

W tej ostatniej kwestii wypowiadał się ostatnio m.in. niemiecki minister finansów, postulując wydzielenie takiego właśnie, odrębnego budżetu jedynie dla krajów 17. Rynki finansowe mając w pamięci poprzednie szczyty przywódców unijnych i wynikające później trudności polityczne z wprowadzeniem podjętych ustaleń obawiać się mogą podobnego scenariusza również i tym razem. Prawdopodobne odłożenie dyskusji odnośnie wniosku Hiszpanii o wsparcie jaki wydłużenia greckiego programu dostosowania fiskalnego o 2 lata, nie powinno wpłynąć na ruchy głównej pary walutowej.

Polska: Brak istotnych danych

Po wysypie znaczących danych w ostatnich dniach w dniu dzisiejszym na rynku krajowym nie poznamy żadnych publikacji ze sfery makro. Jednym wydarzeniem wartym uwagi będzie publikacja "minutek" z październikowego posiedzenia RPP. Jednak mając na względzie ostatnią serię słabych danych nie spodziewamy się aby opis dyskusji wywołał większe ruchy na rynku walutowym. W cenach jest już obniżka o 25 pkt. na listopadowym posiedzeniu, a rynek może ewentualnie zastanawiać się nad prawdopodobieństwem głębszych cięć.

Krzysztof Wołowicz

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »