Reklama

Płaska sesja w Europie

Obawy związane z rynkami wschodzącymi nieco zmniejszyły się w tym tygodniu, jednak rynkom brakuje impulsu do zakończenia powszechnej korekty. Zdecydowana większość głównych europejskich parkietów zmienia się dziś o nie więcej niż 0,5 proc. Lepiej radzą sobie rynki mniejsze, jak Ateny czy Moskwa. WIG20 ma za sobą umiarkowanie udaną sesję, rosną przede wszystkim spółki małe i średnie.

Informacje o kryzysie w Turcji zniknęły z czołówek światowych mediów, a rynki złapały oddech powstrzymując korektę, która na najważniejszych indeksach osiągnęła już 5 proc. Chwilowa przerwa w spadkach nie oznacza jeszcze powrotu do trendu wzrostowego, tym bardziej, że niektóre kluczowe rynki jak S&P 500 i DAX, pokonały kluczowe wsparcia techniczne.

Cały czas prawdopodobne jest, że na niemieckim parkiecie zobaczymy test równej granicy 9000 pkt., a indeks grupujący 500 najważniejszych amerykańskich spółek spadnie w okolice 1700 pkt. Najważniejszym wydarzeniem w dniu dzisiejszym była publikacja raportu ADP, który jest prognostykiem przed piątkowymi miesięcznymi danymi z rynku pracy USA. Według ADP, zmiana zatrudnienia wyniosła w styczniu +175 tys., wobec oczekiwań na poziomie 180 tys. Odchylenie od prognozy jest zatem niewielkie i na rynku nie obserwowaliśmy specjalnej reakcji na dane.

Reklama

Kilka ciekawych informacji podały dziś korporacje z Wall Street. Producent ubrań Ralph Lauren zyskiwał ponad 1 proc. po podaniu lepszych od oczekiwań wyników za trzeci kwartał. Korzystnie na wynik spółki wpływa przede wszystkim ożywienie popytu w Ameryce Północnej. Dobre wyniki podał też Time Warner, który przy tej okazji zwiększył o 10 proc. proponowaną wcześniej dywidendę i ostatecznie zaakceptował plan buy-backu akcji wart 5 mld USD. Dziś swoje wyniki opublikuje jeszcze Walt Disney i Twitter. Dość udaną sesję mają za sobą inwestorzy z Książęcej. WIG20 na zamknięciu zyskuje 0,22 proc., jeszcze lepiej radzi sobie WIG40, który rośnie o ponad 1 proc.

Światowe parkiety potrzebują impulsu do wzrostów, którym mogłaby być decyzja EBC o cięciu stóp procentowych, która teoretycznie może jutro nastąpić. Tak się jednak najprawdopodobniej nie stanie, a EBC wstrzyma się z konkretnymi działaniami do następnego posiedzenia. W chwili obecnej prawdopodobne jest wydłużenie korekty na światowych parkietach. Nie zmienia to jednak faktu, iż nadal obowiązuje trend wzrostowy i spadki na giełdach mogą zostać wykorzystane jako okazja do przyłączenia się do długoterminowego trendu.

Mateusz Adamkiewicz

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »