Reklama

PLN bez większych zmian w oczekiwaniu na EBC

Wtorkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie złotego wobec zagranicznych walut. Polska waluta wyceniana jest przez inwestorów następująco: 4,3335 PLN za euro, 3,9329 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,9565 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,6100 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności krajowego długu wynoszą 2,947% w przypadku papierów 10-letnich.

Początek nowego tygodnia handlu na rynku nie przyniósł mocniejszych zmian na wycenie złotego, którego wycena oscylowała blisko punktów odniesienia z piątku. Brak ważniejszych danych makro oraz wydarzeń nie sprzyjał zmienności oraz aktywności wśród inwestorów. W szerszym ujęciu wydaje się, iż większość rynku czeka już na czwartkowe posiedzenie EBC, gdzie powszechnie oczekuje się, iż M. Draghi obniży dalej stopy depozytowe oraz zwiększy program stymulacyjny w Strefie Euro.

Reklama

Z drugiej strony coraz częściej pojawiają się już głosy, iż jest to ostatni krok tego typu w wykonaniu EBC, a ewentualne podwyżki stóp przez FED (potencjalnie wrzesień? Wedle FEDWatch) mogą przyspieszyć normalizację polityki monetarnej na świecie.

Teoretycznie prawdopodobny ruch ze strony EBC powinien utrzymać dobre nastroje wokół bardziej ryzykownych aktywów oraz m.in. walut CEE. Tradycyjnie jednak należy mieć świadomości, iż duża część tego wpływu jest "już w cenach". Kwotowania EUR/PLN spadły o blisko 20gr z okolic szczytu na 4,50 PLN. Z drugiej strony ewentualne zawiedzenie rynkowych oczekiwań przez EBC może stać się pretekstem do dynamicznej korekty, również na wycenie PLN.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Na szerokim rynku inwestorzy skupią się na m.in. na danych z Niemiec (produkcja przemysłowa) oraz Strefy Euro (rewizja PKB za IV kw.) Ponadto warto zwrócić uwagę na wskazania dot. inflacji ze Szwajcarii.

Z rynkowego punktu widzenia poranne, słabe dane z Chin (dot. handlu zagranicznego) mogą ciążyć na nastrojach w pierwszej fazie handlu. Potencjalna realizacja zysków na surowcach może odbić się również na wycenach walut EM. Z punktu widzenia PLN kurs EUR/PLN ustanowił lokalne wsparcie w zakresie 4,3150 PLN. Podobnie sytuacja przedstawia się na CHF/PLN, gdzie za zakres taki traktować należy 3,9493 PLN. USD/PLN oscyluje blisko 3,9250 PLN.

Konrad Ryczko

analityk, makler papierów wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Dowiedz się więcej na temat: waluty | polska waluta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »