Reklama

Po Beżowej Księdze czas na EBC

Z raportu Fed o stanie i perspektywach amerykańskiej gospodarki wynika, że choć poprawa na rynku pracy jest widoczna i w większości regionów gospodarka rozwija się w umiarkowanie zadawalającym stopniu, odczuwalna jest obawa o konsekwencje sytuacji w Chinach.

Wyważenie obu tych czynników stanowi dla Fed wyzwanie przed wrześniowym posiedzeniem.

Opublikowane wcześniej dane także były niejednoznaczne. Rozczarował mniejszy przyrost liczby miejsc pracy, raportowany przez ADP. Za niespodziewanie dynamicznym wzrostem wydajności pracy w drugim kwartale, równie nieoczekiwanie poszły w dół jednostkowe koszty pracy. Większą niż się spodziewano poprawę sygnalizowały zamówienia na dobra trwałe i zamówienia w przemyśle.

Na ten zestaw informacji nowojorskie indeksy reagowały przekraczającymi 1 proc. zwyżkami. Impuls wzrostowy był najsilniejszy po publikacji słabszych danych z rynku pracy, a chwilowo osłabł po optymistycznych informacjach o zamówieniach. Po lekturze Beżowej Księgi, ostatecznie Dow Jones i S&P500 zyskały po 1,8 proc.

Reklama

Notowania złotego bardziej reagowały w środę na wpływy sytuacji na świecie, niż na sygnały z RPP. Kurs euro spadł o ponad 2 grosze, w okolice 4,235 zł, jeszcze przed konferencją prezesa NBP.

Dziś pierwsza część handlu może upłynąć na oczekiwaniu na decyzje EBC oraz późniejszą prezentację projekcji makroekonomicznych i konferencję Mario Draghiego.

Dwa ostatnie punkty będą szczególnie interesujące i mogą decydować o relacjach euro i dolara. Ustalenie bardziej trwałej tendencji może jednak nastąpić dopiero po piątkowych oficjalnych informacjach z amerykańskiego rynku pracy, choć nie bez znaczenia może być także dzisiejszy odczyt wskaźnika ISM dla amerykańskich usług.

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »