Reklama

Po protokole FOMC: Euro po cztery

Dość ciekawe jest to, że rynek eurodolarowy schodzi na południe po publikacji tzw. minutes FOMC, czyli Federalnego Komitetu Otwartego Rynku.

Po protokole FOMC

Reklama

Umacnia się więc dolar, choć z zapisków wynika, że co prawda część członków Komitetu chciała podwyżki stóp w USA już w czerwcu - ale byli i tacy, którzy sugerowali utrzymanie obecnych poziomów nawet do roku 2016. Mówiło się też o tym, że inflacja jest niska, więc z podwyżkami można się wstrzymać.

A jednak na głównej parze nie mamy dziś rano 1,09 (na przykład), tylko 1,0770. Być może kryje się za tym po prostu spekulacja dużych graczy lub rynkowe przeświadczenie, że w zapiskach tak naprawdę kryje się coś innego niż widać na pierwszy rzut oka. Ale trzeba też pamiętać o innych czynnikach. Na przykład wczoraj w bardzo przyjaznych nastrojach odbyła się wizyta premiera Grecji w Rosji. Tsipras spotkał się z Putinem, ten zaś podkreślił, że w przyszłości Rosja chętnie wesprze Grecję w różnego rodzaju wspólnych projektach, jak np. gazociąg Turecki Potok.

Takie zbliżenie Aten z Moskwą nie cieszy zapewne Europy - mimo że protagoniści tego ruchu zapewniają, że ich celem nie jest granie przeciwko UE, a wręcz przeciwnie - wspieranie zjednoczonej Europy itd. W każdym razie dla eurodolara zarówno kłopoty Grecji, jak i jej awanse w stronę Rosji - to czynnik ryzyka.

Dziś o 8:00 poznamy dynamikę produkcji przemysłowej w Niemczech (wczoraj zamówienia w tej branży wypadły słabo) oraz dynamikę importu i eksportu. O 14:30 dane z rynku pracy USA, tj. wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Po cztery złote

To fakt, euro można już na forexie nabywać za ok. 4 zł. To bardzo symboliczna granica i z jednej strony jest dość prawdopodobne, że okaże się ona mocnym wsparciem - ale z drugiej, nie jest to przecież jakaś nienaruszalna świętość. W razie przebicia tej linii można myśleć o 3,9760, 3,9220 czy 3,8440. Warto mieć jednak na uwadze, że w razie czego RPP będzie jakoś (słownie) interweniować, bo jednak nastawienie tego gremium jest takie, że złoty nie powinien być zbyt mocny.

Na USD/PLN mamy 3,7175. Wczoraj złoty umocnił się do dolara zgoła nienaturalnie, nie do końca w związku z ruchami głównej pary, dziś jednak USD/PLN odbija jej ruchy i dlatego nasza waluta trochę traci. 3,72 - 3,7215 to pierwszy opór lokalny (np. na wykresie 2h), wyżej istotna może być linia 3,75.

Tomasz Witczak

FMC Management

Dowiedz się więcej na temat: Fed

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »