Początek tygodnia przynosi polepszenie nastrojów
Uwaga inwestorów podczas weekendu była zwrócona na Koreę Południową, gdzie miał miejsce szczyt G20. Głównym tematem rozmów na szczycie była konkurencja dewaluacyjna największych gospodarek świata.
Głównym postulatem była propozycja USA na temat nałożenia limitu na deficyty oraz nadwyżki do 4 proc. PKB, jednak nie znalazły one poparcia większości Początek tygodnia okazał się bardzo łaskawy dla inwestorów. Brak konkretów w sprawie toczącej się wojny walutowej sprawił, że inwestorzy od rana pokazują, że ich apetyt na ryzyko nie wygasł w efekcie kurs głównej pary walutowej rośnie i na początku sesji znajdował się w okolicy 1,4060.
Polska waluta od rana umacnia się względem euro oraz dolara. O godzinie 8.30 skala przeceny pary USD/PLN sięgała nawet 1,4 proc., co sprowadziło kurs tej pary do poziomu 3,80. Nieco mniejszą przecenę notuje para EUR/PLN, której kurs notuje okolice 3,94. Dobry początek tygodnia może być zwiastunem kolejnego dobrego okresu dla złotego. Widać wyraźnie, że to obóz niedźwiedzi jest w zdecydowanej przewadze. Można się spodziewać powrotu par złotowych do minimów sprzed dwóch tygodni.
Dzisiejsza sesja przyniesie nam aż 4 informacje makroekonomiczne. Już o godzinie 10.00 poznamy dwie informacje z Polski na temat sprzedaży detalicznej oraz stopy bezrobocia. W pierwszym przypadku brak prognozy, natomiast wartość poprzednia wynosi 6,6 proc. r/r. W drugim przypadku spodziewany odczyt to 11,4 proc. wobec poziomu 11,3 proc. miesiąc wcześniej. Następnie o godzinie 11.00 poznamy dynamikę zamówień przemysłowych w Strefie Euro. Spodziewany odczyt to 17,1 proc., wobec 11,2 proc. miesiąc wcześniej. Ostatnią i zarazem najistotniejszą informacją dnia dzisiejszego będzie publikacja na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym. Rynek oczekuje poziomu 4,3 mln, wobec 4,13 mln miesiąc wcześniej.
Błażej Kędzierski