Reklama

Poczekamy na jutrzejsze IFO?

Opublikowane dzisiaj wyniki aukcji hiszpańskich i francuskich obligacji nie stały się mocnym impulsem dla rynku. Dzisiaj w kalendarzu jeszcze popołudniowe dane z USA, ale być może ważniejszy będzie dopiero piątkowy odczyt indeksu IFO z Niemiec. Być może w końcu tygodnia uda się wygenerować wyraźniejszy impuls.

Wyniki hiszpańskiej aukcji poznaliśmy po godz. 10:30 - udało się sprzedać 2 i 10-letnie obligacje za 2,54 mld EUR przy rentownościach odpowiednio 3,463 proc. i 5,743 proc. Z kolei dane z Francji spłynęły przed godz. 11:00 - również tutaj aukcja była "względnie" udana. Wydaje się, że chwilowo przetargi na rynku pierwotnym nie będą mieć dużego przełożenia na nastroje wokół wspólnej waluty - te wyraźnie pogorszą się wtedy, kiedy rentowności 10-letnich obligacji hiszpańskich ponownie będą naruszać newralgiczne okolice 6 proc. A to jest dość prawdopodobne, jeżeli uwzględnimy fakt, iż problemy Hiszpanii będą narastać - chociażby za sprawą rosnących problemów tamtejszych banków i spadających cen nieruchomości - szerzej o tej kwestii pisałem we wcześniejszych komentarzach.

Reklama

Dzisiejsza prasa - Wall Street Journal - szerzej porusza wątki, które wczoraj były "analizowane" przez rynki - dziennikarze zadają sobie pytanie, na ile program LTRO3 w wydaniu ECB jest możliwy w przypadku dalszego pogorszenia się sytuacji w Eurolandzie. Szeroko piszą też o zagrożeniach na które zwracał wczoraj uwagę Międzynarodowy Fundusz Walutowy - to kwestia ryzyka ogromnego delewarowania się europejskich banków - kwota aktywów, które mogą zostać spieniężone przekracza w tym roku 2 bln USD. To może wywołać duże zamieszanie na globalnym rynku, a także utrudnić wiarygodne prognozowanie zmian wspólnej waluty (wspominane w komentarzach przepływy repatriacyjne, które mogą podbijać wycenę euro).

Poza tym, w centrum uwagi może znaleźć się Holandia. Po tym, jak jeszcze w styczniu zrobiła to agencja S&P, dzisiejszy "Daily Telegraph" przytacza wywiad z przedstawicielem Fitch, który nie wyklucza, iż agencja wciągnie ten kraj na listę obserwacyjną z możliwością cięcia ratingu AAA, jeżeli holenderscy politycy nadal będą zwlekać z koniecznymi działaniami, mającymi ograniczyć nadmierny deficyt budżetowy.

Dzisiaj w kalendarzu mamy dane z USA - cotygodniowe bezrobocie (godz. 14:30): po tym jak w ubiegłym tygodniu dane były negatywne, teraz warto będzie je dokładniej śledzić (szacunki 370 tys.); sprzedaż domów na rynku wtórnym w marcu (godz. 16:00), a także o tej samej porze: indeks wskaźników wyprzedzających LEI w marcu (oczek. 0,2 proc. m/m) i najważniejszy dzisiaj odczyt wskaźnika Philly FED za kwiecień obrazującego aktywność sektora przetwórczego w regionie Filadelfii (szacunki 12 pkt., wobec 12,5 pkt. w marcu). Rynek na słabsze dane może zareagować umocnieniem dolara (bo dyskusja nt. QE3 jest niepewna), a lepsze odczyty poprawią nastroje na giełdach i zachęcą do bardziej ryzykownych aktywów.

Poza danymi makro warto będzie zwrócić uwagę na dwa wystąpienia - szefowej MFW o godz. 14:45 i prezesa Banku Światowego o godz. 15:45 - będą one poprzedzać rozpoczynające się jutro spotkanie szefów resortów finansów i banków centralnych państw G20, a później okresowe sympozjum MFW i Banku Światowego. Najprawdopodobniej Christine Lagarde ponownie zachęci do udzielenia dodatkowego wsparcia MFW na walkę z kryzysem w strefie euro - według podanych wczoraj informacji Fundusz może liczyć na kwotę rzędu 320 mld USD, podczas kiedy szacowane minimum to 400 mld USD. W ostatnich komentarzach zwracałem, iż osiągnięcie zakładanej sumy może być trudne, co może stać się dodatkowym powodem do rozczarowania rynków w poniedziałek rano - w piątek takim czynnikiem może okazać się słabszy odczyt indeksu IFO. Na początku nowego tygodnia dodatkowym powodem do zmartwień mogą okazać się wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji i wypowiedzi kandydatów, którzy odpadli z dalszej rozgrywki. Jeżeli szanse na wygraną eurosceptycznego Francois Hollande'a wzrosną, to będzie to dodatkowy powód do spadków wspólnej waluty - z drugiej strony rynek mógł w pewnym sensie wycenić negatywne sondaże.

EUR/USD - Konsolidacja męczy, ale rynek nie daje sobie rady ponad poziomem 1,3145

Ostatnie dni dają zbyt wiele błędnych sygnałów intra-day, co jest wynikiem dość męczącej konsolidacji, po nieudanym sforsowaniu bariery 1,30 na początku tygodnia. Trudno jednak określić, czy rynek stał się nieco silniejszy - każda próba wyraźniejszego sforsowania oporu w rejonie 1,3145 kończy się późniejszym spadkiem. Dopiero wyjście ponad strefę 1,3211-25 mogłoby zmienić układ na wzrostowy. Na to jednak raczej się nie zanosi. Widać, że bardziej opłacalna jest strategia korzystnego "złapania szczytu". To może sugerować, iż ten tydzień zakończymy niżej - w strefie 1,3030-80, a w poniedziałek znów zmierzymy się z barierą 1,30.

Kluczowe opory: 1;3145; 1,3170; 1,3200

Kluczowe wsparcia: 1,3100; 1,3080; 1,3060; 1,3030

Marek Rogalski

główny analityk walutowy DM BOŚ

Nota prawna:

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Dowiedz się więcej na temat: waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »