Reklama

Podwójny szczyt zapowiada spadki eurodolara

Kurs EUR/USD porusza się w wąskim przedziale wahań 1,3080 - 1,3170.

Niepowodzeniem zakończyło się testowanie bardzo ważnego oporu wyznaczanego przez zgrupowanie poziomów Fibonacciego, o którym pisaliśmy wczoraj. Dodatkowo spadające wartości oscylatorów stochastycznych obrazują słabnący popyt. Przebicie wczorajszych minimów otwiera drogę do dalszych spadków. Zasięg takiego ruchu wynikający z formacji podwójnego szczytu to okolice 1,30, w których przebiega także poziom 23,6 proc. zniesienia Fibonacciego wzrostów z końca ubiegłego tygodnia. W rezultacie, w krótkim terminie, kluczowa linia długoterminowego trendu spadkowego poprowadzona przez szczyty z marca i sierpnia ubiegłego roku, która obecnie przebiega w okolicach 1,3170, zostanie obroniona.

Reklama

Niemcy: działania banków centralnych wywindują ZEW

Ostatnie działania banków centralnych z ECB na czele i wywołane przez nie wzrosty na giełdach (DAX od końca lipca wzrósł o ponad 20 proc.) powinny znaleźć odzwierciedlenie we wzrostach składowych wskaźnika ZEW. Konsensus rynkowy dla części odpowiadającej za oczekiwania to - 20 przy poprzedniej wartości -25,5 pkt. Dotychczasowe odczyty potwierdzają, że niemiecka gospodarka traci impet - w III kw. wzrośnie zapewne o około 0,5 proc. r/r i rozwijać się będzie najwolniej od 2009 roku.

Polska: rynek pieniężny przecenia skalę redukcji stóp

W Polsce nie występują zagrożenia inflacyjne o charakterze płacowym ani popytowym. Potwierdzenie takiego stanu rzeczy przyniosą dane, które poznamy dziś o 14:00. Spodziewamy się, że zatrudnienie w sierpniu ukształtowało się na tym samym poziomie co w ubiegłym roku, a dynamika wynagrodzeń zwolni do 2,3 proc. r/r. Więcej informacji na temat dzisiejszych publikacji znajdą Państwo w Komentarzach do danych. Ujemna realna dynamika wynagrodzeń stwarza przestrzeń do luzowania polityki pieniężnej. Warto w tym kontekście nadmienić, że złoty wciąż korzysta na stosunkowo wysokim na tle innych gospodarek zaliczanych do grupy EMEA poziomie realnych stóp procentowych. Co więcej, naszym zdaniem rynek pieniężny przeszacowuje obecnie prawdopodobieństwo zdecydowanych obniżek stóp procentowych - szczególnie w horyzoncie trzech miesięcy.

Wycena kontraktami FRA implikuje bowiem, że stawka WIBOR 3M w kwartał obniży się o ponad 40 pb. Nasz scenariusz bazowy zakłada tymczasem, że w rozpatrywanym horyzoncie czasowym Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na jedną obniżkę stóp procentowych (w listopadzie), a koszt pieniądza zostanie zredukowany o 25 pb. Mniej zdecydowane luzowanie polityki pieniężnej niż obecnie wycenia to rynek stanie się w rezultacie jednym z czynnikiem wspierającym siłę złotego. Od początku tygodnia złoty traci na wartości - kurs EUR/PLN wzrósł w okolice oporu 4,12 i testuje 50 - sesyjną średnią. Korekta w notowaniach EUR/USD i na europejskich giełdach przyniosą pogłębienie osłabienia, które zapowiada też oscylator PKS. Kolejne wsparcia to 4,13 i 4,15.

Bartosz Sawicki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »