Reklama

Poniedziałek bez fajerwerków

Dzisiejsza sesja, jak można było przypuszczać z racji braku ważnych graczy z UK i USA cechowała się mniejszą niż zwykle zmiennością. Brak było też znaczących impulsów ze strony figur makroekonomicznych, a zakończone wybory prezydenckie na Ukrainie i do parlamentu europejskiego zostały przez rynek nieco zignorowane. Obecnie para EUR/USD jest wyceniana na 1,3645.

Podczas dzisiejszej sesji mieliśmy za to kilka wystąpień członków ECB. Na jednym z nich Mario Draghi - prezes ECB powiedział, że Bank nie rezygnuje z walki z niską inflacją, a niskie oczekiwania inflacyjne mogłyby wymagać programu QE lub Bank mógłby zaoferować LTRO czy skup ABS-ów. Co zrobi Europejski Bank Centralny? Przekonamy się już w przyszłym tygodniu. Mówi się, że może on m.in. obniżyć stopy procentowe; refinansową z obecnych 0,25 proc. do 0,1 proc. i depozytową do najniższej wartości w historii -0,1 proc.

Reklama

Jutrzejszy dzień obfitował będzie zapewne w więcej emocji niż ten dzisiejszy. Poznamy m.in. dane z USA dotyczące zamówień oraz indeks PMI dla usług, ponadto pojawi się indeks zaufania konsumentów - Conference Board i indeks Fed z Richmond. Z kolei ze Strefy Euro czeka nas kilka wystąpień przedstawicieli ECB.

Sprzedaż detaliczna w górę

Dzisiejszy dzień to również osłabienie złotego. Dolar kosztuje 3,0542 PLN, zaś euro 4,1660 PLN. Podczas dzisiejszej sesji poznaliśmy również dwa odczyty z naszego kraju. Była to dynamika sprzedaży detalicznej oraz stopa bezrobocia. Ta pierwsza przyspieszyła do 8,4 proc. r/r (prognoza 9,1 proc.) z kolei bezrobocie spadło do 13 proc. przy prognozie 12,9 proc. Dane te nie miały dużego wpływu na rynek złotego.

Michał Palenciuk

Dowiedz się więcej na temat: ze | waluty | Poniedzialek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »