Reklama

Poniedziałkowa wyprzedaż jednodniowym epizodem

Zdecydowana poprawa nastrojów na rynkach globalnych, napędzana głównie pozytywnymi informacjami płynącymi z amerykańskich spółek, znalazła przełożenie na umocnienie złotego. Odnotowany w marcu wzrost inflacji bazowej to umocnienie zacementował. O godzinie 17:18 kurs USD/PLN testował poziom 2,7307 zł, a EUR/PLN 3,9647 zł. Wczoraj na zamknięciu było to odpowiednio 2,7658 zł i 3,9674 zł.

Wyniki amerykańskich spółek, seria lepszych od oczekiwań danych z tamtejszego rynku nieruchomości, a także udana aukcja hiszpańskich obligacji sprawiły, że inwestorzy dość szybko zapomnieli o tym, że zaledwie w poniedziałek agencja S&P obniżyła perspektywę ratingu USA na poziomie AAA do negatywnej ze stabilnej. Obawy przed restrukturyzacją greckiego długu potraktowali natomiast jako problem tylko i wyłącznie Grecji. Wzrost apetytu na ryzyko przełożył się na umocnienie złotego. Zwłaszcza do dolara, który dziś mocno tracił w relacji do większości głównych walut.

Reklama

Proces aprecjacji polskiej waluty wsparły dane o inflacji bazowej w Polsce. W marcu wzrosła ona do 2 proc. R/R z 1,7 proc. R/R w lutym, potwierdzając narastającą presję inflacyjną. Jednocześnie nie były to jednak dane, które w istotny sposób zmieniłyby oczekiwania odnośnie ścieżki zaostrzania polityki pieniężnej przez RPP.

W czwartek złoty w dalszym ciągu będzie pozostawał pod wpływem nastrojów na rynkach globalnych oraz czynników lokalnych, jakim będzie publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Aktywność rynku powinna jednak zmniejszać się w związku ze zbliżającymi się świętami. Dlatego, jeżeli tylko nie pojawią się silne impulsy, należy oczekiwać stabilizacji notowań polskich par.

Dzisiejsze spadku USD/PLN i EUR/PLN sprawiły, że poniedziałkowa przecena złotego okazała się tylko jednodniowym epizodem. To wzmacnia zaufanie do niego, jednocześnie zmniejszając prawdopodobieństwo osłabienia po świętach.

Marcin R. Kiepas

Pobierz: program do rozliczeń PIT

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »