Reklama

Posiedzenie RPP i ECB

Konferencja w Jackson Hole nie niedostarczyła zaskoczeń oraz zbyt wielu szczegółów odnośnie alternatywnych rozwiązań jakie mogą zostać zastosowane w trzeciej rundzie ilościowego rozluźnienia polityki pieniężnej.

Padły za to zapewnienia powtarzające determinację Fed do podjęcie takiego kroku, naszym zdaniem już we wrześniu bo w październiku odbędą się wybory prezydenckie więc kolejnym realnym terminem byłby grudzień który jest zbyt odległy. Nie wykluczamy, że QE3 może przyjąć formę otwartej akcji skupu papierów rządowych albo korporacyjnych (bez określenia dokłanej sumy ile zostanie wydane na skup) co ma wzmocnic siłę rażenia, dodatkowo Fed przesunie datę zapowiedzianej pierwszej podwyżki na 2015 etc. To jak bardzo będzie zdeetrminowany zależy również od publikowanych w poniedziałek danych z rynku pracy, nasza prognoza payrolli jest bliska konsensusowi i wynosi 150tyś, wcześniej z USA poznamy również indeks ISM dla przemtysłu.

Reklama

Najważniejszym zagranicznym wydarzeniem tygodnia będzie posiedzenie ECB, oczekujemy raczej ogólników niż szczegółów programu interwencyjnego Draghiego. Sprzeciw obecnego prezesa Bundesbanku wobec nowej wersji SMP (programu skupu papierów rządowych) oraz oczekiwanie na orzeczenie Trybunału w Niemczech są wśród powodów wstrzemięźliwości ECB. Uważamy, że to konkrente akcje ECB a nie same zapowiedzi na konferencji będą podstawą do formułowania ocen czy akcja ECB będzie skuteczna i tak znacząca jak wcześniejsze LTRO.

Pojawiają się opinie, że ECB może rozpocząć interwencje od skupu papierów portugalskich, których rentowność zawiera nieracjonalnie wysoką premię za ryzyko, takie "sprzątanie" na rynkach długu strefy euro może oznaczać, że ECB rozpoczął od najbardziej ewidentnych brudów i akcja będzie miała szeroki zasięg. Bardziej realna opcja to skup papierów hiszpańskich, wówczas będzie to oznaczać że celem jest raczej przywrócenie dostępu do rynku tak dużym gospodarkom jak Hiszpania, których kłopoty są najbardziej uderzające dla reszty systemu. To zaś oznacza bardziej selektywne podejście do "sprzątania" na rynku długu eurolandu. Akcja będzie odbierana wciąż pozytywnie i może mieć również przełożenie na włoskie papiery, poprzez porównanie realtywnej wyceny.

Odbiór działań ECB będzie również zależał od tego jak długie papiery skupi bank, gdyby tylko do roku wówczas będzie to zbyt łagodne podejście, powyżej 2-3 lat agresywne.

ECB będzie skupował prawdopodobnie na rzecz EFSF/ESM co oznacza że zostanie rozwiązana kwestia uprzywilejowania wobec prywatnych posiadaczy.

Wyniki posiedzenia ECB będzie ważnym czynnikiem wpływającym na €/US$. Po piątkowym Jackson Hole, €/US$ ustablizował się, naszym zdaniem do czasu posiedzenia ECB i payrolli. Krótkoterminowo spodziewamy się trendu bocznego, €/US$ może powrócić poniżej 1,25 ale przestrzeń do większych spadków jest raczej ograniczona bo oczekiwania na jakaś formę interwencji ECB powoduje wykluczenie wysokiej do niedawna premii na rozpad eurolandu. Z drugiej strony górnym ograniczeniem jest 1,2750. €/PLN może jednak testować 4,20 i 4,22/€, łagodzenie języka Rady i bliskość cięć będzie umiarkowanie szkodzić złotemu, nie spodziewamy się jednak większych spadków z uwagi na wciąż duży popyt na polskie papiery.

Zakładamy, że RPP poinformuje w środę, że zmieniła nastawienie z restrykcyjnego na neutralne i da sygnał o możliwej obniżce na kolejnym posiedzeniu.

Sierpniowy odczyt wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu przetwórczego pokazuje dalsze pogorszenie aktywności (w bieżącej produkcji, zamówieniach, zakupach środków produkcji). To sugeruje, że zmiana zapasów, która istotnie obniżyła wzrost PKB w 2kw, oddziałuje negatywnie również w 3kw. Poprzedni odczyt PMI był o 1,4 pkt lepszy, ale opierał się głównie na pozytywnej ocenie zatrudnienia. Teraz ta ocena została obniżona do neutralnej i prawdopodobnie będzie pogorszy się jeszcze w kolejnych miesiącach kierując wskaźnik PMI w obszar odpowiadający zerowej czy wręcz ujemnej dynamice produkcji przemysłowej.

Jutro posiedzenie rządu w sprawie projektu budżetu. Możliwe, że w tym tygodniu poznamy jego założenia makroekonomiczne.

Dyrektor Departamentu Długu MinFin Piotr Marczak zapowiedział niskie podaże papierów we wrześniu (2-4 mld zł na jednej aukcji dłuższych obligacji oraz switch, bez bonów skarbowych i najkrótszych obligacji 2-letnich. Zakłada on, że tegotroczne potrzeby finansowe zostana zaspokojone do końca października. Poinformował także, że w sierpniu kontynuowany był napływ na rynek długu kapitału zagranicznego mimo rekordowych poziomów zaangażowania zagranicy.

Szczególnego znaczenia po konferencji w Jackson Hole nabrał sierpniowy raport o rynku pracy w USA. Oczekiwania rynkowe co do zmiany zatrudnienia w sierpniu ukształtowały się na podobnym poziomie co faktyczna zmiana w lipcu. Jednak w swoim wystąpieniu Ben Bernanke podkreślał słabość rynku pracy, co świadczy o tym, że dopiero wyraźna poprawa wobec poprzednich odczytów mogłaby odwieść od planów dalszego stymulowania gospodarki.

Rafał Benecki, Grzegorz Ogonek

Dowiedz się więcej na temat: waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »