Reklama

Powrót siły dolara?

Dolar umacnia się na głównej parze, czyli na EUR/USD. Przypomnijmy, że jeszcze 7 maja notowano poziomy bliskie charakterystycznej linii 1,14, tymczasem w ostatnich godzinach wykres przekroczył od góry równie symboliczny poziom 1,12 i aktualnie lokuje się przy 1,1140. Już tylko trochę niżej mamy wsparcie, ale spokojnie można rozważać nawet wędrówkę do 1,1070.

W dół na głównej parze

To z jednej strony kwestia techniczna - tj. realizacja zysków po wcześniejszym znacznym wzmocnieniu dolara - a z drugiej wpływ ogólnych czynników stale kontrujących euro. Czynniki te nie zawsze są na pierwszym planie, ostatnio słabły, a jednak istnieją. Mowa tu np. o ogólnym wpływie operacji QE, ale wydaje się, że przede wszystkim o Grecji. Jutro Grecja powinna spłacić transzę pożyczki zaciągniętej w MFW (0,8 mld EUR). Dziś odbywa się spotkanie Eurogrupy i oczywiście temat Grecji znów będzie omawiany.

Reklama

Wstępnie zakładamy, że sprawa po raz kolejny zostanie tymczasowo załatwiona, Ateny otrzymają pieniądze i dokonają spłaty, a to pozwalałoby liczyć na lekki powrót eurodolara na północ. Można jednak podejrzewać, że 1,14 okaże się poziomem oporu nawet w perspektywie kilku dni, zwłaszcza gdyby zaczęły poprawiać się dane z USA - po słabym sezonie zimowym. Inna rzecz, że ważne odczyty z USA (indeksy NY Empire State i Uniwersytetu Michigan oraz produkcja przemysłowa za kwiecień) pojawią się dopiero w piątek. W środę skupimy się na PKB Niemiec i Strefy Euro.

Osłabiony złoty

Na USD/PLN wykroczyliśmy ponad 3,64, na EUR/PLN ponad 4,06. To drugie zjawisko jest charakterystyczne dla owej pary w chwilach wzrostu ryzyka: złoty traci do euro mimo tego, że euro traci do dolara.

Naturalnie nasza waluta będzie podatna na wzrost zagrożenia okołogreckiego, ale może też zejść na obu parach 2 - 3 grosze w dół, jeśli sprawy zostaną uśmierzone (jak zwykle - tylko na pewien czas). W piątek odczyt dynamiki PKB naszego kraju.

Tomasz Witczak

FMC Management

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »