Reklama

Pozytywne zaskoczenia

W ostatnich dniach na rynkach mamy swoistą rywalizację pomiędzy negatywnymi impulsami związanymi ze strefą euro, a pozytywnymi ze strony danych. O ile jednak złe wiadomości z Europy są już w dużym stopniu w cenach, o tyle lepsze dane są dla rynku zaskoczeniem. W efekcie jest szansa na udaną końcówkę roku.

W ostatnich dniach na rynkach mamy swoistą rywalizację pomiędzy negatywnymi impulsami związanymi ze strefą euro, a pozytywnymi ze strony danych. O ile jednak złe wiadomości z Europy są już w dużym stopniu w cenach, o tyle lepsze dane są dla rynku zaskoczeniem. W efekcie jest szansa na udaną końcówkę roku.

EUR/USD, rynki akcji - dane pozytywnie zaskakują

Wczoraj pozytywnie zaskoczyły dane po obydwu stronach Atlantyku. W Niemczech indeks Ifo odnotował wzrost z 106,6 pkt. do 107,2 pkt. Wzrost ten jest dość skromny, ale jest to drugi wzrost z rzędu, podczas gdy zarówno w listopadzie, jak i w grudniu rynki oczekiwały spadku indeksu (teraz do 106,1 pkt.). Dane dają nadzieję, iż niemiecką gospodarkę dotknie jedynie spowolnienie wzrostu, ale uniknie ona recesji.

Jeszcze większym zaskoczeniem okazały się dane o nowych budowach domów w USA. Ich liczba wzrosła w listopadzie do 685 tys. z 628 tys. w październiku, podobnie wzrosła liczba pozwoleń na budowę. Z USA już od pewnego czasu napływają lepsze dane, jednak rynek nieruchomości traktowany był przez inwestorów jako ta część gospodarki, gdzie na ożywienie przyjdzie czekać najdłużej.

Reklama

Tymczasem obserwujemy dość ciekawą sytuację - dane o nowych budowach pokazują systematyczną poprawę od wiosny tego roku (z wyraźnym przyspieszeniem w grudniu), podczas gdy dane o sprzedaży nowych domów do listopada wskazywały na stagnację (na historycznie niskich poziomach). Mogłoby to sugerować, iż firmy deweloperskie liczą na odrodzenie się popytu na nieruchomości za jakiś czas. Grudniowe dane o sprzedaży nowych domów poznamy w piątek, dziś dane z rynku wtórnego.

W efekcie nie dziwi wzrostowa reakcja na rynkach. Notowania EUR/USD dotarły do pierwszego oporu 1,3144, ale nie można wykluczyć, iż zwyżka będzie kontynuowana przynajmniej w rejon 1,33. Dla kontraktów na S&P500 oporami pozostają 1288 i 1300 pkt.

Surowce mocno w górę

Poprawa nastrojów na rynkach zaowocowała silnymi wzrostami cen surowców. Niepokoić może wzrost notowań ropy Brent o prawie 5 USD za baryłkę do niemal 107 USD. Krótkoterminowo ten wzrost nie zmienia diametralnie sytuacji technicznej, ale nie ma wątpliwości, iż na dłuższą metę te wysokie ceny szkodzić będą globalnej gospodarce i w rezultacie będą ciążyć rynkom akcji.

Silne spadki odreagowało również złoto. W tym przypadku jest to o tyle istotne, iż obroniona została długoterminowa linia trendu. W efekcie - niezależnie od długoterminowych perspektyw, co do których jesteśmy sceptyczni - koniec roku na tym rynku również może wyglądać wzrostowo.

W kalendarzu - protokół BoE, sprzedaż domów, zapasy paliw

Środowy kalendarz nie jest specjalnie intensywny. O godzinie 10.30 poznamy minutes z ostatniego posiedzenia Banku Anglii, które nakreślą perspektywy na dalsze luzowanie ilościowe na Wyspach. W USA o 16.00 dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym (konsensus 5 mln), zaś pół godziny później dane o zapasach paliw.

Przemysław Kwiecień

Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »