Reklama

Pozytywne zaskoczenia

W ostatnich dniach na rynkach mamy swoistą rywalizację pomiędzy negatywnymi impulsami związanymi ze strefą euro, a pozytywnymi ze strony danych. O ile jednak złe wiadomości z Europy są już w dużym stopniu w cenach, o tyle lepsze dane są dla rynku zaskoczeniem. W efekcie jest szansa na udaną końcówkę roku.

Reklama

EUR/USD, rynki akcji - dane pozytywnie zaskakują

Wczoraj pozytywnie zaskoczyły dane po obydwu stronach Atlantyku. W Niemczech indeks Ifo odnotował wzrost z 106,6 pkt. do 107,2 pkt. Wzrost ten jest dość skromny, ale jest to drugi wzrost z rzędu, podczas gdy zarówno w listopadzie, jak i w grudniu rynki oczekiwały spadku indeksu (teraz do 106,1 pkt.). Dane dają nadzieję, iż niemiecką gospodarkę dotknie jedynie spowolnienie wzrostu, ale uniknie ona recesji.

Reklama

Jeszcze większym zaskoczeniem okazały się dane o nowych budowach domów w USA. Ich liczba wzrosła w listopadzie do 685 tys. z 628 tys. w październiku, podobnie wzrosła liczba pozwoleń na budowę. Z USA już od pewnego czasu napływają lepsze dane, jednak rynek nieruchomości traktowany był przez inwestorów jako ta część gospodarki, gdzie na ożywienie przyjdzie czekać najdłużej.

Tymczasem obserwujemy dość ciekawą sytuację - dane o nowych budowach pokazują systematyczną poprawę od wiosny tego roku (z wyraźnym przyspieszeniem w grudniu), podczas gdy dane o sprzedaży nowych domów do listopada wskazywały na stagnację (na historycznie niskich poziomach). Mogłoby to sugerować, iż firmy deweloperskie liczą na odrodzenie się popytu na nieruchomości za jakiś czas. Grudniowe dane o sprzedaży nowych domów poznamy w piątek, dziś dane z rynku wtórnego.

W efekcie nie dziwi wzrostowa reakcja na rynkach. Notowania EUR/USD dotarły do pierwszego oporu 1,3144, ale nie można wykluczyć, iż zwyżka będzie kontynuowana przynajmniej w rejon 1,33. Dla kontraktów na S&P500 oporami pozostają 1288 i 1300 pkt.

Surowce mocno w górę

Poprawa nastrojów na rynkach zaowocowała silnymi wzrostami cen surowców. Niepokoić może wzrost notowań ropy Brent o prawie 5 USD za baryłkę do niemal 107 USD. Krótkoterminowo ten wzrost nie zmienia diametralnie sytuacji technicznej, ale nie ma wątpliwości, iż na dłuższą metę te wysokie ceny szkodzić będą globalnej gospodarce i w rezultacie będą ciążyć rynkom akcji.

Silne spadki odreagowało również złoto. W tym przypadku jest to o tyle istotne, iż obroniona została długoterminowa linia trendu. W efekcie - niezależnie od długoterminowych perspektyw, co do których jesteśmy sceptyczni - koniec roku na tym rynku również może wyglądać wzrostowo.

W kalendarzu - protokół BoE, sprzedaż domów, zapasy paliw

Środowy kalendarz nie jest specjalnie intensywny. O godzinie 10.30 poznamy minutes z ostatniego posiedzenia Banku Anglii, które nakreślą perspektywy na dalsze luzowanie ilościowe na Wyspach. W USA o 16.00 dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym (konsensus 5 mln), zaś pół godziny później dane o zapasach paliw.

Przemysław Kwiecień

Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy.

Dowiedz się więcej na temat: pozytywne | zaskoczenie | dane makroekonomiczne | rynki | pozytywnie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »