Reklama

Premie (znów) szybko rosną

Rozpoczęło się od minutes z posiedzenia Fed, które były dla rynku głównie pretekstem do realizacji zysków, zaś wczoraj pałeczkę straszaka przejął - po długiej przerwie - europejski rynek obligacji. Rosnące rentowności hiszpańskiego i włoskiego długu przełożyły się na spadek wartości euro i zaszkodziły rynkom akcji. Dziś posiedzenie Banku Anglii.

Reklama

Rosną rentowności, robi się nerwowo

Reklama

Wygląda na to, iż rynek powoli budzi się z uśpienia wywołanego (bardzo skutecznie) bezprecedensowymi działaniami EBC. Trzeci tydzień konsekwentnych wzrostów premii za ryzyko od hiszpańskich obligacji nie mógł zostać niezauważony na szerokim rynku, szczególnie, że Hiszpanie ciągną ze sobą (może jeszcze nie na dno, ale w kierunku na pewno) Włochów, pierwsze negatywne efekty pojawiły się także na rynku belgijskim i francuskim. Wczorajszą mini-panikę przypisuje się niezbyt udanej aukcji hiszpańskiego długu (sprzedano papiery za niecałe 2,5 mld EUR, maksymalny pułap to było 3,5 mld), jednak tak naprawdę był to pretekst - sytuacja stawała się coraz bardziej napięta od czasu kiedy Bank Hiszpanii przedstawił pesymistyczną prognozę dla hiszpańskiej gospodarki, a premier tego kraju podniósł projekcję deficytu do 5,8% PKB z ustalonych wcześniej z KE 4,4%.

Dane z USA bez historii, słabe dane z Niemiec

Raport ADP (+209 tys.) potwierdził, iż zatrudnienie w amerykańskiej rośnie w przyzwoitym tempie i jeśli w piątek odczyt będzie podobny, jego wpływ na rynki będzie niewielki. Jak już kilkukrotnie wspominaliśmy, istotne będą dane za maj, kiedy okaże się w jakim stopniu notowana ostatnio poprawa jest efektem błędów w eliminowaniu wpływu czynników sezonowych. Indeks ISM usług obniżył się do 56 pkt., jednak wymowa tego odczytu naszym zdaniem nie jest szczególnie znacząca.

Natomiast martwią dane z Niemiec. Roczna dynamika zamówień w lutym wyniosła -6% i była minimalnie wyższa niż w styczniu (-6,1%), kiedy to była najgorsza od września 2009 roku. Dziś poznamy dane o produkcji, która również systematycznie słabnie.

Na wykresach:

EURUSD, D1 - obrona górnego ograniczenia długoterminowego kanału spadkowego doprowadziła do cofnięcia do dolnego ograniczenia średnioterminowego kanału wzrostowego i ten poziom został - jak na razie - wybroniony. Sprzedający mogą jednak jeszcze raz spróbować złamać to wsparcie i gdyby to się udało, droga do 1,2968 (przynajmniej) zostanie otwarta

W20 (kontrakty), H4 - na wsparciu znajduje się także warszawski rynek akcji - a dokładnie na dolnym ograniczeniu formacji trójkąta, o której mieliśmy już okazję pisać; gdyby to wsparcie zostało przełamane, rynek będzie kierował się ku poziomowi 2238 pkt., w pobliżu którego znajduje się także linia trendu; obrona wsparcia nie gwarantuje natomiast dotarcia do górnego ograniczenia trójkąta, co pokazały poprzednie dwie próby

USDJPY, H4 - w ostatnim czasie dobrym miernikiem rynkowych nastrojów jest też ponownie para USDJPY; trwająca tam od pewnego czasu korekta nie jest na razie zbyt dynamiczna; może to zmienić test poziomu 81,89 - gdyby się powiódł przecena mogłaby przyspieszyć, jeśli natomiast zostanie ponownie obroniony, będzie to argument dla byków; ograniczenia dla korekty na moment obecny wyznacza raczej łagodnie nachylony kanał spadkowy

dr Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl

www.xtb.pl

Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy.

Dowiedz się więcej na temat: rynek obligacji | szybka | rynek akcji

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »