Reklama

Premier pomaga złotemu

Dzisiejsza sesja na głównej parze walutowej to lekkie wzrosty kursu. Obecnie eurodolar wyceniany jest na 1,3557, choć jeszcze rano notowane były poziomy rzędu 1,3514.

Z ważniejszych figur makroekonomicznych poznaliśmy dziś odczyty dotyczące inflacji konsumenckiej ze strefy euro. Wskazania pokazały nieco wyższe odczyty, co nieznacznie umocniło wspólną walutę. Popołudniu poznaliśmy z kolei pakiet danych z USA: indeks NY Empire State, produkcję przemysłową, wykorzystanie mocy produkcyjnych oraz napływ kapitałów do tego kraju.

Reklama

Dane (poza napływem kapitałów) wypadły powyżej prognoz, lecz nie zdołały umocnić dolara. W tej chwili na wykresie widać już pewną niemoc kupujących wspólną walutę i naszym zdaniem kolejne godziny będą raczej należały do dolara.

Złoty odrabia straty

Po porannym osłabieniu, kiedy to nasza waluta mocno traciła po tym jak światło dzienne ujrzała "afera taśmowa", w dalszej części dnia złoty odrabiał straty. Kluczowym momentem była konferencja z udziałem Premiera - Donalda Tuska, który nie zamierza wyciągać żadnych konsekwencji wobec osób biorących udział w aferze. Po tych słowach inwestorzy znów zwrócili się w stronę złotego, który odrobił dużą część strat.

Obecnie dolar kosztuje 3,0511 PLN, choć dziś były już notowane i poziomy ponad 3,07 PLN. Za wspólną walutę trzeba zapłacić 4,1316 PLN. Dziś mieliśmy też jeden odczyt z naszego kraju, lecz ze względu na dzisiejszą sytuacje miał on drugorzędne znaczenie. Mianowicie poznaliśmy wskaźniki inflacji bazowej, odczyt wypadły poniżej prognoz, co komponuje się z piątkowymi danymi. Odczyty te nie wywołały jednak dużej reakcji na parach złotowych.

Michał Palenciuk

Dowiedz się więcej na temat: waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »