Prognoza USD/JPY

Kurs USD/JPY po okresie konsolidacji pod oporem 83,70 zaczął notować stopniowy wzrost. Zdołał on dotrzeć w okolice poziomu 84,00.

Kurs USD/JPY po okresie konsolidacji pod oporem 83,70 zaczął notować stopniowy wzrost. Zdołał on dotrzeć w okolice poziomu 84,00.

Po wybiciu się z ponad półrocznego kanału spadkowego kurs tej pary walutowej wciąż posiada potencjał do wzrostu w okolice kluczowej bariery 86,00 (w jej pobliżu usytuowany jest szczyt z korekty wzrostowej, jaka miała miejsce we wrześniu po interwencji Banku Japonii oraz 38,2 proc. zniesienia Fibonacciego spadków obserwowanych od maja do przełomu października i listopada br.). Potencjał ten potwierdził wzrost ponad ostatnie istotne ograniczenie przed 86,00, tj. wspomniany poziom 83,70.

Ostatni stopniowy wzrost kursu USD/JPY dokonał się przede wszystkim na fali znacznego umocnienia dolara amerykańskiego względem głównych walut. USD z kolei zyskiwał na wartości na skutek wzrostu awersji do ryzyka na światowych rynkach. W notowaniach dolara względem większości walut padły sygnały do jego większego umocnienia, co może sprzyjać również zwyżce pary USD/JPY.

Reklama

Obecnie tworzy się dość dobre podłoże do wzrostów w notowaniach USD/JPY bowiem obserwujemy spadek korelacji pomiędzy notowaniami EUR/USD (będącymi głównym wyznacznikiem tego, jak inwestorzy postrzegają europejską i amerykańską walutę) a światowymi giełdami. Eurodolar odnotował stosunkowo większą zniżkę niż główne indeksy giełdowe, co oznacza, iż dolar umacnia się szybciej, niż wskazywałoby na to skala pogorszenia nastrojów na rynkach. Jest to czynnik przemawiający za wzrostem USD/JPY. Jen bowiem podobnie jak amerykańska waluta w momentach znacznej zwyżki awersji do ryzyka na świecie zyskuje na wartości. Ze względu na to, że tym razem notowania dolara przereagowują to pogorszenie, bądź też pozostają pod wpływem innego dodatkowego czynnika (być może oczekiwanej poprawy sytuacji na amerykańskim rynku pracy), powstaje przestrzeń do osłabienia jena względem tej waluty. Przestrzeń ta okaże się jeszcze większa, jeśli nastroje na rynkach ulegną poprawie pod wpływem dobrych danych z USA (np. o zatrudnieniu). Wtedy dolar ma szansę zyskać na wartości na skutek poprawy fundamentów amerykańskiej gospodarki, a jen osłabić się na skutek poprawy nastrojów na rynkach. W takim scenariuszu USD/JPY wzrastałby zatem ze zdwojoną siłą.

Prognoza:

Poniedziałek, 29 listopada: 84,10

Piątek, 3 grudnia: 85,00

Tomasz Regulski

TMS Brokers SA
Dowiedz się więcej na temat: dolar

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »