Reklama

Przed nami kolejny dzień z danymi makro

Mimo że wczorajszy dzień przyniósł kilka nowych informacji makroekonomicznych, to inwestorom brakowało silniejszych impulsów do zawierania nowych transakcji, ponieważ większość danych okazywała się być zgodna z prognozami.

Dziś na inwestorów ponownie czeka spora dawka wiadomości, co oznacza nowe potencjalne impulsy. Konsolidacja kursu EUR/USD na wysokich poziomach faworyzuje byki, zatem dalsze wzrosty są cały czas możliwe. Jednak aby taki scenariusz mógł się sprawdzić przydałyby się pozytywne niespodzianki ze strony światowych gospodarek. Obecnie kurs EUR/USD wynosi 1,30.

Nieco wyżej na parach złotowych

Niepewność jak pojawiła się na głównej parze sprawiła, że na parach złotowych obserwowaliśmy wczoraj korektę. Również w nocy była ona kontynuowana, przez co dziś rano kursy znajdują się nieco wyżej. Warto pamiętać, że dziś oraz jutro pojawią się dane makro dotyczące polskiej gospodarki, które mogą mieć wpływ na polską walutę. Jednocześnie znacząca ilość danych ze świata także będzie wpływała na zachowanie inwestorów. Dlatego warto być czujnym i reagować na bieżące zmiany, bo oba kierunki są otwarte. Obecnie kurs EUR/PLN wynosi 3,9430, a USD/PLN 3,0320.

Reklama

Mocna dawka danych

Przedostatnia sesja w tym tygodniu przyniesie sporą liczbę publikacji makro. Pierwsza z nich pojawi się o godzinie 11:00 i będzie dotyczyła bilansu handlowego ze Strefy Euro. Spodziewany odczyt to 1,5 mld EUR, podczas gdy w zeszłym miesiącu było to 2,4 mld. Następnie o 14:00 poznamy dynamikę przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Rynek oczekuje, że wyniesie ona 3,9% r/r, a zatem nieco więcej niż poprzednie 2,1%. Kolejne dane pojawią się o 14:30 i będą pochodziły ze Stanów Zjednoczonych.

Poznamy wówczas inflację PPI (ma wzrosnąć z 0,2% m/m do 0,3%), inflację bazową PPI (ma spaść z 0,3% m/m do 0,1%), saldo rachunku bieżącego (ma wynieść -125 mld USD, a zatem słabiej niż poprzednie -109 mld), a także liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (ma wzrosnąć z 451 tys. do 460 tys.). Godzina 15:00 przyniesie publikację napływu kapitału długoterminowego do USA. Inwestorzy oczekują jego spadku z poziomu 44,4 mld USD w miesiącu poprzednim do 37,9 mld obecnie.

Natomiast na godzinę 16:00 zaplanowano publikację danych o indeksie FED z Philadelphii. Oczekiwania rynkowe wskazują, że jego wartość wzrośnie z -7,7 pkt do 2 pkt.

Dariusz Pilich

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »