Reklama

Przedświąteczne zmagania

Wykres eurodolara pozycjonuje się dziś rano przy 1,0440-50. Wczorajszy skok do 1,05 okazał się prawdopodobnie efemeryczny. Od 15 grudnia można mówić o swego rodzaju konsolidacji na niskich poziomach.

Dziś o 8:00 poznaliśmy niemiecki indeks zaufania konsumentów GfK - wzrósł, zgodnie z prognozą, z 9,8 pkt do 9,9 pkt. O 8:45 poznamy dynamikę PKB Francji za III kw. 2016 roku, przewiduje się +0,2 proc. k/k. Godzina 9:00 przyniesie nam szwajcarski indeks instytutu KOF, zaś o 10:30 poznamy dynamikę PKB Wielkiej Brytanii za III kw. Tu prognozy to +0,5 proc. k/k oraz +2,3 proc. r/r.

Reklama

GBP/EUR lokuje się przy 1,1770 - kilka dni temu wykres nie pokonał bariery 1,20 i teraz powoli (za)wraca. Na GBP/USD mamy z kolei nieco mniej niż 1,23, także i tu od kilku dni notowania idą na południe. A zatem funt w obu ujęciach słabnie.

O 16:00 poznamy dane z USA o sprzedaży nowych domów, jak również indeks Uniwersytetu Michigan. A potem zaczynamy myśleć o Świętach. Zaś po Świętach minie kilka dni i zaczniemy nowy rok 2017. Co wtedy? Zasadniczo prognozować można postępujące wzmacnianie dolara, o ile tylko Fed faktycznie będzie realizować swoje zapowiedzi trzech podwyżek stóp. Nie jest to rzecz pewna, ale znacznie bardziej prawdopodobna niż w kończącym się 2016.

Na złotym

O godzinie 10:00 poznamy stopę bezrobocia dla Polski za listopad, liczoną według krajowej metodologii. Przewiduje się jej lekki wzrost z 8,2 proc. do 8,3 proc.

Co z walutami? Nieźle to wygląda na funcie, albowiem kurs pary GBP/PLN jest przy 5,1930. Tak jak na parach wiążących funta z euro i dolarem mamy tu od kilku dni słabnięcie brytyjskiej waluty.

Na EUR/PLN i USD/PLN po staremu - odpowiednio 4,41 i 4,2240. To wciąż wędrówka w poziomach aktualnych przynajmniej od kilku sesji. Na pierwszej z par jest problem z przebiciem linii 4,40. Na drugiej musnęliśmy wczoraj 4,20, ale jednak generalna tendencja na rzecz spadku wartości złotego na razie wygrywa.

Tomasz Witczak

Dowiedz się więcej na temat: waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »