Przygotowanie grunt pod dalsze złagodzenie

Od wczorajszego popołudnia dolar amerykański dynamicznie traci na wartości.

Od wczorajszego popołudnia dolar amerykański dynamicznie traci na wartości.

Dziś osłabia się on wobec wszystkich walut z grona G-10 oraz naszego regionu. Kurs EUR/USD osiągnął maksimum na 1,3640, czyli najwyższym poziomie od ostatniego dnia października. Co więcej po raz czwarty wzrosty zatrzymały się na górnej bandzie formacji klina, w której notowania poruszają się od około miesiąca. W dalszej części dnia wysoka zmienność na parze EUR/USD powinna się utrzymać. Dziś bowiem decyzję ws. stóp procentowych ogłosi Europejski Bank Centralny (13:45, konferencja 14:30). Uważamy, że ECB zdecyduje się na dalsze złagodzenie polityki pieniężnej ale dopiero w przyszłym roku. Dziś natomiast możemy oczekiwać przede wszystkim przygotowania gruntu i gołębiego tonu wypowiedzi prezesa Mario Draghiego. Inflacja powinna być jednym z głównych tematów posiedzenia. Przypomnijmy, że to właśnie spadek dynamiki CPI do 0,7 proc. r/r - najniższego poziomu od czterech lat, w głównej mierze stał za obniżką stóp procentowych w listopadzie. Uważamy, że dopóki istnieć będzie choćby cień groźby deflacji, dopóty euro nie będzie miało szans na długofalowe i zdecydowane umocnienie wobec amerykańskiego dolara. Spodziewamy się w rezultacie rozpoczęcia zniżek EUR/USD w kierunku 1,30, którym towarzyszyć będzie osłabienie złotego do dolara i stabilizacja względem euro. Więcej na temat dzisiejszej decyzji ECB w raporcie Opinie TMS - ECB: złagodzenie polityki dopiero w nowym roku.

Reklama

USA: kluczowe dane dla dolara

Relatywnie wysoki odczyt zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym w raporcie ADP został szybko zanegowany przez spadek indeksu ISM dla usług, w tym jego komponentu odpowiadającego za zatrudnienie. Niemniej jednak uważamy, że w ostatnich tygodniach koniunktura w amerykańskiej gospodarce uległa poprawie. Widać to m. in. we wzroście konsumpcji oraz ożywieniu na rynku nieruchomości. To z kolei napawa optymizmem przed jutrzejszym raportem z rynku pracy. Uważamy, że wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w okolicach 200 tys. przełoży się na spekulacje o szybszym niż w marcu rozpoczęciu ograniczania skupu aktywów przez Rezerwę Federalną, a co za tym idzie na umocnienie dolara. Dziś kolejnej wskazówki powinny udzielić nam dane nowych wnioskach o zasiłki dla bezrobotnych (14:30). O tej samej godzinie poznamy jeszcze rewizje PKB za III.

Polska: stabilizacja złotego

Kurs EUR/PLN od dwóch tygodni nie wychodzi z dwugroszowego przedziału wokół 4,20. Globalnie czołowy papierek lakmusowy nastrojów inwestorów, czyli indeks VIX, pomimo kilku dni spadków na Wall Street nadal przybiera bardzo niskie wartości. Również nasz indeks apetytu na ryzyko w regionie EMEA jest stabilny i wskazuje na jedynie minimalne pogorszenie sentymentu. Od czasu wprowadzenia przez RPP rodzimej formy forward quidance rynek kontraktów terminowych na stopę procentową stał się absolutnie obojętny na kolejne symptomy krzepnięcia wzrostu gospodarczego, takie jak choćby wysoki odczyt PMI czy szybsza dynamika wzrostu i odbicie konsumpcji. Uważamy, że do końca roku sytuacja ta nie ulegnie diametralnej zmianie a notowania EUR/PLN pozostawać będą stabilne w okolicach 4,20. Z kolei kolejne dobre dane z USA przekładać się będą na umocnienie dolara wobec złotego.

Szymon Zajkowski

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

TMS Brokers SA
Dowiedz się więcej na temat: przygotowania | przygotowanie | grunt

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »