Rada obawia się zbyt mocnego złotego

Z komunikatu opublikowanego na konferencji prasowej widać wyraźnie, iż członkowie RPP nie chcą podwyższać stóp procentowych ze względu na ryzyko nadmiernego napływu kapitału spekulacyjnego do Polski (wydaje się to słuszne patrząc na ewentualne skutki polityki FED dla rynków wschodzących).

Z komunikatu opublikowanego na konferencji prasowej widać wyraźnie, iż członkowie RPP nie chcą podwyższać stóp procentowych ze względu na ryzyko nadmiernego napływu kapitału spekulacyjnego do Polski (wydaje się to słuszne patrząc na ewentualne skutki polityki FED dla rynków wschodzących).

Zamiast tego proponuje się podwyższenie stopy rezerw obowiązkowych dla banków o 50 p.b. do 3,50 proc., co jest jednym z elementów zacieśnienia polityki monetarnej. Zwraca się też uwagę na to, iż ewentualne dalsze umocnienie może ograniczać inflację, która z kolei jak wynika z najnowszej projekcji NBP może nieco przyspieszyć (także ze względu na podwyżkę stawki VAT od 2011 r.). Reasumując - RPP będzie chciała jak najdłużej odwlec w czasie podwyżkę stóp procentowych, aby trzymać "w ryzach" kurs złotego. Dzisiejsza decyzja nieco osłabiła złotego, ale strefy 3,95-3,96 zł za euro nie udało się wyraźnie sforsować.

Reklama

Na rynku międzynarodowym dolar po lekkim osłabieniu przed południem, w kolejnych godzinach znów zaczął zyskiwać i przed godz.16:30 notowania EUR/USD testowały okolice ważnego wsparcia na 1,3770. Amerykańską walutę wsparły nieco lepsze odczyty dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku we wrześniu (chociaż te bez uwzględnienia transportu były słabsze), a także 6,6 proc. m/m wzrost sprzedaży nowych domów we wrześniu (do 307 tys. wobec oczekiwanych 300 tys.). Nie są to jednak na tyle mocne dane, aby można było spodziewać się trwałego przełamania rejonu 1,3770 przez EUR/USD. W kolejnych godzinach warto będzie zwrócić uwagę zwłaszcza na jutrzejszą, poranną decyzję Banku Japonii (patrz kalendarz).

EUR/USD: Poziom 1,3770 nadal broni się jako wsparcie i trudno będzie znaleźć mocny impuls do zmiany tego statusu, chociaż dzienne wskaźniki nadal dają negatywne wskazania. Niemniej już ujęcie 4-godzinowe nie jest już tak pesymistyczne. W efekcie do rana powinniśmy pozostać w rejonie 1,3770-1,3850 z dużym prawdopodobieństwem testu górnej bandy. Jutro w kolejnych godzinach możliwy byłby test okolic 1,3880-1,3900.

Sporządził: Marek Rogalski - analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl/analizy.

DM BOŚ S.A.
Dowiedz się więcej na temat: ryzyko | stopy | Fed | Rada Polityki Pieniężnej | rada

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »