Reklama

Raport z amerykańskiego rynku pracy w centrum uwagi

Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy. Konsensus rynkowy zakłada, że w listopadzie w sektorze pozarolniczym powstanie 200 tys. nowych etatów wobec wzrostu o 261 tys. w październiku,, co z kolei było odwróceniem słabszych tendencji obserwowanych we wrześniu i wywołanych złymi warunkami pogodowymi. Spodziewana jest także stabilizacja stopy bezrobocia na poziomie 4,1 proc.

Z tego względu, że inflacja bazowa CPI w dalszym ciągu utrzymuje się poniżej celu inflacyjnego, podobnie jak i wskaźnik bazowy PCE, w dalszym ciągu uważnie będzie monitorowana kwestia dynamiki płac. Antycypuje się, że dynamika przeciętnych godzinowych zarobków wzrośnie w listopadzie o 2,7 proc. r/r wobec 2,4 proc. r/r w październiku. To właśnie presja płacowa będzie jednym z głównych czynników decydujących o tym w jakim tempie będzie normalizowana polityka pieniężna w USA w przyszłym roku. Dolar pozostaje mocny w oczekiwaniu na te publikacje, które nie wpłyną na oczekiwania związane z grudniową podwyżką stóp procentowych w USA. W dalszym ciągu prawdopodobieństwo wzrostu kosztu pieniądza o 25 pb w grudniu na bazie kontraktów Fed Fund Futures wynosi ponad 90 proc.

Reklama

Ponadto gro uwagi przykuwa dzisiejsze umocnienie waluty brytyjskiej do czego impulsem stał się przełom w negocjacjach odnośnie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Nastąpiło wystarczające porozumienie co do pierwszej fazy rozmów, w której głównymi tematami był przebieg granicy między Irlandią i Irlandią Północną, zabezpieczenia praw obywateli oraz kwota rozliczenia finansowego z UE. Negocjację mogą wejść w kolejną fazę podczas której omawiana będzie kwestia przyszłych relacji handlowych. Funt pozytywnie zareagował na te informacje. Para GBP/USD ponownie zbliżyła się w okolice maksimów lokalnych z początku grudnia, natomiast GBP/JPY wybił się górą z zakresu wahań, w którym tkwił od połowy września tego roku.

Na rynku krajowym mamy zmiany na scenie politycznej. Wczoraj premier Beata Szydło złożyła rezygnację z pełnionej funkcji a kandydatem na nowego premiera pozostaje Mateusz Morawiecki, obecny wicepremier i minister finansów oraz rozwoju. Złoty specjalnie nie reaguje na te informacje i pozostaje mocniejszy względem euro i nieco słabszy względem dolara, co ma związek głównie ze spadkami na głównej parze EUR/USD.

EUR/USD

EUR/USD kontynuuje spadki w oczekiwaniu na raport z rynku pracy w USA. Para utrzymuje się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA (50-, 100- i 200-okresowej) w skali H4, co z technicznego punktu widzenia sprzyja dalszym spadkom. Najbliższe wsparcie w postaci minimum dziennego z 21.XI. oraz 61,8 proc. zniesienia Fibo całości impulsu wzrostowego z poziomu 1,1553 znajduje się w rejonie 1,1710.

USD/JPY

USD/JPY pozostaje w fazie wzrostów. Notowania utrzymują się powyżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali dziennej (50-, 100- i 200-okresowej), co wskazuje obecnie na przewagę strony popytowej na tej parze. Wyjście powyżej lokalnego szczytu na poziomie 113,08 jenów za dolara otworzyło drogę do dalszego umocnienia USD względem JPY. Geometryczny opór w postaci 78,6 proc. zniesienia całości impulsu spadkowego z okolic 114,72 wraz z maksimu lokalnym wyznacza opór w okolicy 113,90.

Anna Wrzesińska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »