Reklama

RBA utrzymuje akomodacyjną politykę

Decyzją Banku Rezerw Australii główna stopa procentowa została utrzymana w listopadzie na poziomie 2,5%, co było zgodne z rynkowymi oczekiwaniami.

W komunikacie towarzyszącym decyzji RBA stwierdził, że tempo wzrostu australijskiej gospodarki pozostaje umiarkowane oraz powiedział, że oczekuje, iż wzrost gospodarczy będzie utrzymywał się jeszcze poniżej trendu przez kilka kolejnych kwartałów. Bank zwrócił uwagę na większą zmienność obserwowaną na niektórych rynkach finansowych oraz na to, że długoterminowe stopy procentowe na świecie pozostają na bardzo niskim poziomie.

Polityka monetarna pozostanie akomodacyjna, a inflacja powinna powrócić do celu w przeciągu następnych dwóch lat. RBA odniósł się do kursu walutowego i stwierdził co prawda, że dolar australijski handlowany jest na nieco niższych poziomach głównie ze względu na silę amerykańskiej waluty, jednak po raz kolejny stwierdził, że wycena AUDa jest zbyt wysoka. W dniu wczorajszym AUD pozostawał pod presją sprzedających. Notowania AUDUSD dotarły w okolice wsparcia wynikającego z minimum z dnia 3 października na poziomie 0,8641. Jak na razie rejon 0,8640 został wybroniony iw dniu dzisiejszym obserwujemy lekkie odreagowanie ostatnich silnych spadków.

Reklama

Po raz kolejny w dniu wczorajszym pozytywnie zaskoczyły dane dotyczące indeksu aktywności w amerykańskim sektorze przemysłowym. Indeks ISM wzrósł w październiku do poziomu 59 pkt. z 56,6 pkt. we wrześniu. Silny wzrost tego wskaźnika to przede wszystkim wynik silnego wzrostu subindeksu nowych zamówień do 65,8 pkt. z 60 pkt. , co dobrze prognozuje na przyszłości i jest kolejnym potwierdzeniem tego, że amerykańska gospodarka znajduje się w fazie wzrostu. Na eurodolarze nie widać było silniejszej reakcji na te dane, co może wskazywać na lekkie wyczerpanie strony podażowej. Dziś zostaną opublikowane dane na temat zamówień w amerykańskim przemyśle.

Na rynku krajowym inwestorzy oczekują na jutrzejszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Być może Rada zdecyduje się na dalsze luzowanie polityki monetarnej. Zloty zachowuję się dość stabilnie w oczekiwaniu na to wydarzenie. Jan Winiecki, członek jastrzębiego skrzydła w Fed powiedział w dzisiejszym wywiadzie, że nie ma gwarancji, że dalsze obniżanie kosztu pieniądza przyczyni się do zwiększenia dynamiki wzrostu gospodarczego.

AUDUSD

AUDUSD powrócił do trendu spadkowego po wyrysowaniu korekty prostej ABC na wykresie. Wczorajsze spadki doprowadziły notowania tej pary w rejon wsparcia na poziomie 0,8641 w postaci minimum z października tego roku. Obecnie obserwujemy lekki odreagowanie, które swoim zasięgiem może wyhamować w rejonie 0,8738-0,8745. Na poziomie 0,8738 nastąpi zrównanie się ze sobą obecnej korekty wzrostowej z poprzednim ruchem korekcyjnym z poziomu 0,8754 w 100%. Z kolei w rejonie 0,8745 zbiegają się ze sobą 38,2% zniesienia Fib całości spadków z poziomu 0,8909 z 50% zniesieniem Fib całości fali spadkowej z poziomu 0,8848. Jeśli notowaniom uda się utrzymać poniżej dołka na poziomie 0,8754 to jest szansa na nowe tegoroczne minimum.

USDCHF

Korekta spadkowa ABC na USD wyhamowała w rejonie 0,9360, gdzie dwie podafale spadkowe A i C miały prawie identyczny zasięg. Para powróciła do trendu wzrostowego, w dniu wczorajszym ustanowione zostało nowe tegoroczne maksimum. Obecnie obserwujemy próbę odreagowanie ostatnich silnych wzrostów. Z technicznego punktu widzenia notowania obecnie mogą zejść w rejon geometrycznego wsparcia 0,9665-0,9668. Poziom 0,9665 wynika z 38,2% zniesienia Fib całości fali wzrostowej z poziomu 0,9359, natomiast przy drugim poziomie cenowym nastąpi zrównanie się w stosunku 1:1 obecnych spadków z maksymalną korekta spadkowa w całym impulsie wzrostowym z poziomu 0,9359. We wspomnianym rejonie wsparcia powinni uaktywnić się znów kupujący walutę amerykańską.

Anna Wrzesińska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »