Reklama

Rośnie znaczenie jutrzejszego odczytu IFO z Niemiec

Opublikowane dzisiaj dane z USA nie były złe - cotygodniowe bezrobocie spadło do 340 tys. po korekcie z 363 tys. wcześniej (oczekiwano 345 tys.) - a wstępny indeks PMI dla przemysłu wyniósł w maju 51,9 pkt. To mniej niż 52,1 pkt. w kwietniu, ale lepiej od prognozy na poziomie 51,8 pkt. Z kolei sprzedaż nowych domów wzrosła w kwietniu o 2,3 proc. m/m do 454 tys. (szacowano 425 tys.). Trudno to jednak nazwać mocnymi danymi - w efekcie dolar kontynuował rozpoczęte rano odreagowanie po ostatnich przekazach na temat polityki FED, a także słabych danych PMI z Chin.

W pierwszym przypadku można oczekiwać, że Rezerwa Federalna raczej nie będzie się spieszyć z wycofywaniem się z QE3 (ale potwierdzą to dopiero dane, jakie poznamy na początku czerwca i dopiero wtedy zobaczymy wyraźniejszą korektę ostatniego umocnienia dolara). W kwestii drugiego słabość Chin musi zostać potwierdzona przez inne dane.

Reklama

Ważne będzie też to, na ile zaczyna się to przekładać na resztę świata. Dzisiejsze PMI z eurostrefy były dobre, co nieco złagodziło obawy, ale jutrzejsze IFO z Niemiec może być sporą zagadką. Nastroje tamtejszego biznesu mogą nie być takie dobre, co każe spodziewać się odczytu słabszego od spodziewanych przez rynek 104,5 pkt.

EUR/USD nie zdołał dzisiaj dość w okolice 1,2940-50. Maksimum to okolice 1,2921 - ale i tak jest dobrze. Odreagowanie wieczorno-nocnej przeceny wyniosło ponad 100 pipsów. W przypadku słabego IFO możemy wrócić do pasma 1,2820-50. Relacje widoczne na innych parach powiązanych z USD każą jednak sądzić, że na przełamanie linii szyi szerokiej formacji RGR, która znajduje się w okolicach 1,2780 będziemy musieli nieco zaczekać.

Marek Rogalski - Główny analityk walutowy

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Dowiedz się więcej na temat: waluty | Indeks PMI

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »