Reklama

RPP nie zmienia stóp procentowych

Decyzja banku centralnego była oczekiwana i główna stopa procentowa nadal wynosi historycznie niskie 2,5 proc. Decyzja RPP nie przełożyła się na sytuację polskiej waluty, która pozostaje mocna głównie dzięki wysokiemu poziomowi EURUSD.

Dzisiejsze kalendarium makroekonomiczne było stosunkowo puste, a najważniejsze wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 16, kiedy swoje wystąpienie rozpoczęła Janet Yellen. Według wcześniej przygotowanej części wypowiedzi polityka monetarna powinna pozostać luźna przez dłuższy czas, a hamowanie na rynku nieruchomości stwarza zagrożenie dla całej gospodarki.

Reklama

Rynek pracy ma wiele do nadrobienia, a wzrost płac jest niezadowalający. Dodatkowo Yellen zwróciła uwagę na niską inflację, a jej utrzymywanie poniżej 2 proc. stwarza zagrożenie dla gospodarki. Teraz czekamy na serię pytań od Kongresmenów, na które Yellen będzie odpowiadała na bieżąco.

Złoty cały czas pozostaje stabilny, a do granicy 3zł za dolara brakuje nam już mniej niż 2 grosze. Dopiero większe spadki na EURUSD mogą sprawić, że kurs USDPLN wyjdzie górą z ostatniej konsolidacji i jeśli chodzi o średni termin, to jest to preferowany scenariusz. Kurs EURPLN nadal utrzymuje się w okolicy 4,20 i prawdopodobnie pozostanie tak dopóki konflikt na Ukrainie nie zostanie rozwiązany.

Dolar cały czas pozostaje słaby na szerokim rynku, ale trudno przypuszczać, żeby Yellen zależało na wzroście wartości amerykańskiej waluty. Szansą na większe ruchy będzie jutrzejsze posiedzenie EBC, a przede wszystkim konferencja Mario Draghiego. Zmiany w polityce monetarnej nie są oczekiwane, ale konferencje prezesa EBC zawsze wywołują większą zmienność na rynku i tym samym mogą powstać trendy na kolejne tygodnie.

Dział Analiz

Dowiedz się więcej na temat: waluty | była

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »