Reklama

Rynek czeka na Departament Pracy

Piątkowy poranek na rynku głównej pary walutowej przebiega spokojnie, a kurs kształtuje się na poziomie 1,4360.

Dziś decyzja MFW ws. pomocy

Wczorajsze dobre wieści z Europejskiego Banku Centralnego oraz USA zachęciły byki do ataku na wyższe poziomy i wydaje się, że ta chęć utrzymuje się także i dziś. Jednak inwestorzy z większymi zakupami zapewne będą czekać na dzisiejsze dane z amerykańskiego Departamentu Pracy. Wczorajszy zaskakujący odczyt raportu firmy ADP podniósł oczekiwania co do dzisiejszych publikacji, a zapowiedź lepszych wyników przez amerykańskie sieci handlowe zmniejszyła awersję do ryzyka, co może być kluczowe dla dalszego zachowania się eurodolara. Dziś uwagę uczestników rynku może zwróci także decyzja MFW ws. wypłaty Grecji kolejnej transzy pomocy. Wartość części przypadającej na fundusz to 3,3 mld euro. To w połączeniu z wcześniejszą zgodą szefów resortów finansów Strefy Euro na wypłatę 8,7 mld euro da Grecji możliwość uregulowania zapadających w najbliższym czasie obligacji. Większego wpływu na rynek nie miało za to wczorajsze spotkanie prezydenta Stanów Zjednoczonych z liderami Kongresu. W oświadczeniu wydanym po spotkaniu Barack Obama powiedział, że mimo kilku rozbieżności w stanowiskach stron, to wszyscy są zgodni, że potrzebne jest podniesienie limitu długu i należy to zrobić przed 2 sierpnia. Prezydent zapowiedział, że kolejne spotkanie w tej sprawie odbędzie się w niedziele 10 lipca. Może wtedy zostaną przestawione jakieś bardziej konkretne propozycje.

Reklama

Rodzima waluta w lepszym położeniu

Wczorajsza poprawa sentymentu rynkowego i związany z tym spadek awersji do ryzyka pozwoliło rodzimej walucie na polepszenie swojej pozycji względem dolara i euro. Złoty po wczorajszym popołudniowym umocnieniu w dalszej części handlu ustabilizował się. Jednak dziś od początku notowań w Europie kursy obu par przymierzają się do dalszej wędrówki na południe. W dużej mierze będzie to jednak zależało od globalnych nastrojów rynkowych i danych, które po południu napłyną zza oceanu. O godzinie 8:50 za amerykańskiego dolara inwestorzy muszą zapłacić 2,7375 zł, zaś za euro 3,9305 zł.

Dziś dane z Departamentu Pracy

Piątek przyniesie nam dwie istotne publikacje makroekonomiczne. Obie będą dotyczyć amerykańskiego rynku pracy i zostaną ogłoszone o 14:30. Pierwszą będzie stopa bezrobocia, dla której analitycy nie spodziewają się zmian i ma ona wynieść tyle samo co w poprzednim okresie, czyli 9,1%. Drugi odczyt będzie dotyczył zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Tutaj rynek oczekuje wzrostu na poziomie 97 tys., czyli o 43 tys. więcej niż w poprzednim okresie.

Michał Mąkosa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »