Reklama

Rynek czeka na szefa FED, ograniczona reakcja na krajowe dane

Środowy, poranny handel na rynku złotego przynosi stabilizację kwotowań polskiej waluty po lekkim umocnieniu w trakcie wczorajszej sesji amerykańskiej. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1801 PLN za euro, 3,2325 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3385 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu ponownie wzrosły (intrasesyjne maksimum 3,374 proc.) i wynoszą aktualnie 3,322 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Wczorajszy handel na złotym i reakcja inwestorów na krajowe dane potwierdziła, iż rynek przygotowany był na lepszy odczyt produkcji przemysłowej za kwiecień, która teoretycznie zmniejszałaby prawdopodobieństwo czerwcowych obniżek. Wskazanie na poziomie 2,7 proc. znalazło się jednak poniżej rynkowego konsensusu, stąd po lekkim osłabieniu złotego i odrobieniu części strat na długu inwestorzy ponownie przyłączyli się do śledzenia doniesień z szerokiego rynku. Ostatnie ruchy na szerokim rynku spowodowane były głównie przez spekulacje nt. zaprezentowania jastrzębiego stanowiska ze strony szefa Rezerwy Federalnej oraz zapowiedzenia wprowadzenia tzw. "exit strategies" z aktualnych programów QE. Wczorajsze wypowiedzi James'a Bullarda czy Williama'a Dudleya wskazują jednak, iż również Ben Bernanke nie zaostrzy swojego stanowiska. Decydenci stwierdzili, że słabsze dane z amerykańskiej gospodarki oraz utrzymujący się niski poziom inflacji stanowi dostateczne przesłanki za utrzymaniem aktualnej polityki monetarnej.

Reklama

Pomijając kwestie związane z wyceną dolara amerykańskiego na rynkach, perspektywy utrzymania programu QE są niezwykle istotne również dla rynku złotego czy polskiego długu. Tzw. "hossa ilościowa" wynikająca z działań zagranicznych banków centralnych doprowadziła do skokowego wzrostu popytu m.in. na polski dług, wspierając również wycenę złotego.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS zaprezentuje dane dot. koniunktury (w przemyśle, budownictwie oraz usługach) w maju. Tradycyjnie jednak dane te nie powinny mieć mocniejszego wpływu na rynek. Inwestorzy na rynku polskiego długu oraz złotego skupiać się będą na zaplanowanym na godz. 16:00 wystąpieniu Bena Bernanke. Rynek zastanawia się czy szef Rezerwy Federalnej podzieli zaprezentowane wyżej stanowisko wczorajszych prelegentów.

Z rynkowego punktu widzenia, pomimo utrzymywania się presji podażowej na złotego, polska waluta skutecznie broni się przed przekroczeniem 4,20 PLN za euro. Wczorajsze wypowiedzi przedstawicieli FED skutecznie przyczyniły się do odreagowania na szerokim rynku, stąd założyć należy, iż jeżeli szef FED utrzyma podobne stanowisko to dalsze wzrosty na eurodolarze stanowić będą pretekst do odreagowania również na złotym i ruchu w kierunku 4,1510-4,1625 EUR/PLN.

Konrad Ryczko

analityk, makler papierów wartościowych

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »