Reklama

Rynek walutowy - cisza przed burzą?

Czwartek na rynku walutowym upłynął pod znakiem stabilnych notowań eurodolara który w dalszym ciągu pozostawał w strefie 1,32 - 1,3250, oraz niewielkiego wzrostu kursu EUR/PLN, który z okolic 4,22 na otwarciu do końca dnia wzrósł do 4,24.

Na rynku eurodolara najważniejszymi danymi dnia był wskaźnik nastrojów w niemieckim biznesie Instytutu Ifo oraz zamówienia na dobra trwałe z amerykańskiej gospodarki. Żaden z tych wskaźników nie wpłynął znacząco na notowania kursu EUR/USD ani na korzyść euro - chociaż nastroje niemieckiego biznesu w lipcu okazały się lepsze od mediany prognoz rynkowych (106,2 wobec oczekiwanych 106,1) oraz danych z poprzedniego miesiąca (105,9), ani na korzyść dolara - chociaż zamówienia na dobra trwałe w amerykańskiej gospodarce w lipcu wzrosły aż o 4,2 proc. wobec oczekiwań jedynie na poziomie 1,5 proc., a dane za czerwiec zostały zrewidowane w górę z 3,7 proc. do 5,2 proc. w skali rok do roku.

Reklama

Opublikowana wraz z zamówieniami na dobra trwałe liczba podań o zasiłki dla bezrobotnych w USA okazała się zbliżona do tych z zeszłego tygodnia (343 tys. wobec 336 tys. poprzednio) i nie maiła wpływu na rynek. W rezultacie kurs EUR/USD do końca czwartku poruszał się w przedziale 1,32 - 1,3250.

Na rynku eurozłotego czwartek był dniem niewielkiej korekty w górę, choć trudno było w tym ruchu dopatrzeć się jakichkolwiek podstaw fundamentalnych (stabilne notowania eurodolara, brak danych z kraju) a co najwyżej techniczne (silne spadku kursu EUR/PLN w ostatnich tygodniach oraz nieudane od kilku dni próby sforsowania strefy wsparcia 4,20 -4,22).

Biorąc pod uwagę, że do końca tego tygodnia brak jest istotnych danych z kraju i ze świata, a przyszły tydzień jest nimi wręcz "najeżony" (m.in. PKB z USA, decyzja Fed-u i EBC o stopach procentowych, dane o zatrudnieniu i stopie bezrobocia w USA), jest wysoce prawdopodobne, że do końca bieżącego tygodnia obraz rynku walutowego specjalnie już się nie zmieni a inwestorzy będą zbierać siły na następny tydzień, który z pewnością nie będzie pozbawiony emocji.

Jarosław Kosaty

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »