Reklama

Rynki w oczekiwaniu na decyzję ECB

Wczorajszy dzień, tak jak można się było spodziewać, był jedynie wyczekiwaniem dzisiejszej decyzji ECB. Niewielkie znaczenie dla euro okazały się mieć odczyty usługowych PMI.

z Hiszpanii (lepsze) oraz Włoch (gorsze), słabsza od oczekiwań sprzedaż detaliczna w Strefie Euro oraz bardzo dobry odczyt zamówień w niemieckim przemyśle. Żadne istotne odczyty nie nadeszły również z USA, co spowodowało, że zmienność na eurodolarze była niewielka. Z danych makro warto zwrócić uwagę na lepszy od oczekiwań odczyt kanadyjskiego PMI, który wyniósł 62.8 pkt wobec prognoz na poziomie 54.7, doprowadziło to do umocnienia CAD wobec dolara. Tak dobre dane mogą mieć również średnioterminowe znaczenie, gdyż każde pozytywne odczyty z Kanady oddalają ewentualną obniżkę stóp procentowych i powinny pozytywnie wpływać na dolara kanadyjskiego. Dużą zmianę na AUDUSD wprowadziły nocne odczyty z rynku pracy, gdzie stopa bezrobocia pozostała na poziomie 5.7%, a zmiana zatrudnienia wyniosła 1.1 tys. wobec oczekiwań na poziomie 10.3 tys, rozczarowując inwestorów. Dla rynku ropy znaczenie miały również dane o zapasach w USA, które znacząco się obniżyły doprowadzając do wzrostów na ropie WTI. Nie można zapominać także o decyzji RPP pieniężnej, która zdecydowała się pozostawić stopy procentowe bez zmian i zapowiedziała, że nie powinny zostać one zmienione w pierwszej połowie 2014 roku, co przyczyniło się do znaczącego umocnienia złotego.

Reklama

Najważniejszym wydarzeniem w dzisiejszym kalendarium będzie konferencja po posiedzeniu ECB. Rynki wyraźnie wyczekują na słowa Mario Draghiego dotyczące ewentualnych obniżek stóp podczas grudniowego posiedzenia. Taka zapowiedź mogłaby negatywnie wpłynąć na euro i doprowadzić do przełamania wsparć w okolicach 1.3450. Bardziej prawdopodobne wydaje się jednak, że stopy pozostaną bez zmian na obecnym posiedzeniu, a zapowiedzi dotyczące możliwych obniżek nie będą tak klarowne jak można by było tego oczekiwać, co powinno przełożyć się na umocnienie euro. Nie można jednak wykluczyć zapowiedzi dotyczących programu LTRO, które również mogłyby wpływać negatywnie na europejską walutę, co przy tak wielu niewiadomych powinno skłaniać inwestorów do dużej ostrożności na EURUSD. Nie można zapominać również o istotnych odczytach z amerykańskiej gospodarki, skąd poznamy dziś dane o wnioskach o zasiłki dla bezrobotnych, które będą interpretowane w kontekście publikowanej jutro zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, a także odczytu PKB za III kwartał, który także może mieć duży wpływ na dolara. W nocy z kolei poznamy chiński bilans handlowy, który może mieć spore znaczenie dla NZD oraz szczególnie AUD, który znalazł się pod presją po słabszych danych z rynku pracy.

Technicznie na wykresie EURUSD nie zaszły większe zmiany. Ciągle najważniejszy wsparciem pozostają okolice 1.3450, którego przełamanie mogłoby doprowadzić do spadków w stronę 1.34 i dalej 1.3330. Z kolei wzrosty ważniejsze opory mogą napotkać w okolicach 1.3645.

Kamil Maliszewski

Dom Inwestycyjny BRE Banku, Zespół BRE FOREX ECN

Dowiedz się więcej na temat: waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »