Reklama

Rynki znów patrzą na Ukrainę

Temat potencjalnej interwencji Rosji na Ukrainie powrócił wczoraj po południu na nagłówki komentarzy agencji informacyjnych, chociaż spora część uczestników rynku zdaje się podchodzić do tego sceptycznie. I być może słusznie, bo temat ten w ostatnich miesiącach wracał już kilka razy, a przy okazji warto ocenić, czy koszty rosyjskiej inwazji nie byłyby czasem wyższe od "potencjalnych korzyści".

Niemniej od wczoraj widać pewien ruch na walutach uznawanych za tzw. bezpieczne przystanie, czyli umocnienie się jena i franka. Nadal nerwowo jest też na walutach emerging markets, chociaż tutaj akurat mieliśmy ostatnio słabsze indeksy PMI z Chin, a inwestorzy coraz bardziej obawiają się szybszego zaostrzania polityki monetarnej przez FED wobec tego, co oficjalnie deklarują przedstawiciele tej instytucji.

Reklama

Sytuacja na koszykowym indeksie BOSSA USD wyraźnie się poprawiła w ostatnich tygodniach na korzyść byków. Niemniej w ujęciu tygodniowym widać, że znaleźliśmy się w obszarze oporu (jego górne ograniczenie to 69,10 pkt), co może sugerować chwilowe przesilenie. Potencjalna korekta nie byłaby jednak zbyt głęboka - to zaledwie ruch powrotny w okolice szczytu z czerwca b.r. na 68,70 pkt. Już w II połowie sierpnia rynki mogą znów rozgrywać dolara pod spotkanie w Jakcson Hole, a później być może kluczowe posiedzenie FED w połowie września (powinno pokazać, czy Rezerwa postawi na bardziej "jastrzębie" akcenty). Co ciekawe, to ostatnie wcale nie jest tak oczywiste, chociaż głos Charlesa Plossera po ostatnim posiedzeniu był wyraźnie słyszalny przez rynki.

EUR/USD: Coraz bliżej korekty wzrostowej

Na możliwość korekcyjnego odbicia EUR/USD po czwartkowym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego zwracaliśmy uwagę już wczoraj. Na razie lepsze dane z USA (wczorajszy ISM dla usług za lipiec był rewelacyjny) doprowadziły do czasowego naruszenia ważnego wsparcia na 1,3355, ale od rana widać, że popyt zaczyna się odbudowywać. Niemniej do czasu opublikowania komunikatu po posiedzeniu ECB (jutro o godz. 13:45) i pierwszych słów Mario Draghiego podczas konferencji prasowej (start o godz. 14:30) na rynku będzie jeszcze nerwowo. Jeżeli ECB nie obniży stóp procentowych, a szef ECB nie da nowych wskazówek, co do niestandardowych działań, to korekta na EUR/USD stanie się faktem. Jej zasięg można oceniać do 1,3480-1,3500. Po drodze ważne będzie złamanie szczytu sprzed kilku dni na 1,3444.

Marek Rogalski

główny analityk walutowy DM BOŚ

Nota prawna:

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Dowiedz się więcej na temat: waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »