Reklama

Rząd przyjął nowy plan finansowy

Wczorajsze wzrosty z sesji europejskiej nie utrzymały się w pełni. Wprawdzie pojawiły się lepsze od oczekiwań dane z rynku nieruchomości zza oceanu, ale okazało się to niewystarczające. Główna para walutowa zdołała się utrzymać ponad poziomem 1,32, ale obecnie wydaje się, że żadna ze stron nie ma przewagi.

Dziś większe znaczenie mogą mieć ponownie dane z USA, choć tym razem będą one głównie dotyczyły rynku pracy. Obecnie kurs EUR/USD wynosi 1,3225.

Reklama

Plan finansowy przyjęty

Mimo wczorajszych prób umacniania polska waluta ostatecznie straciła na wartości zarówno do dolara jak i euro. Szczególnie ta druga para zanotowała wyraźny wzrost, ponieważ kurs EUR/PLN przebił się przez psychologiczny poziom 4,00. Natomiast para USD/PLN utrzymuje się w okolicach poziomu 3,03.

Najważniejszym wydarzeniem wczorajszego dnia dotyczącym polskiej gospodarki było z pewnością przyjęcie przez rząd planu finansowego na lata 2010 - 2013. Oznacza to, że podstawowa stawka podatku VAT wzrośnie do 23%, co ma dać budżetowi dodatkowe przychody rzędu 5 mld złotych.

Rynek pracy za oceanem

Dziś na inwestorów czekają cztery istotne publikacje. Najpierw o 10:00 poznamy ostateczny odczyt indeksu PMI dla sektora usługowego w Strefie Euro, który ma się utrzymać na poziomie 56 pkt, a następnie o 11:00 dane o dynamice sprzedaży detalicznej. W tym przypadku spodziewany odczyt to 0,1% r/r, podczas gdy w zeszłym miesiącu było to 0,3%. Na godzinę 14:15 zaplanowano publikację szacunkowej zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA wg ADP.

Rynek oczekuje, że wyniesie ona 40 tys., czyli lepiej niż poprzednie 13 tys. Natomiast o 16:00 pojawią się jeszcze dane o indeksie ISM dla sektora usługowego w USA, którego wartość ma spaść z 53,8 pkt do 53 pkt.

Dariusz Pilich

Dowiedz się więcej na temat: rząd | rządy | rzad | USA | para | plan finansowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »