Reklama

Rząd w Atenach otrzyma pomoc

Po 10-godzinnym spotkaniu sukcesem zakończyło się spotkanie Eurogrupy i MFW w sprawie pomocy dla Grecji.

Kompromis był możliwy, ponieważ pożyczkodawcy porozumieli się w sprawie umorzenia części greckiego długu, zadłużenie ma zostać zredukowane o 40 miliardów euro - czyli do poziomu 124 proc. PKB - do 2020 roku. Pomoc ma zostać wypłacona w grudniu, a rząd w Atenach liczy nawet na 44 miliardy euro wsparcia.

Reklama

Rynki na tę informację zareagowały dość spokojnie, co wskazywałoby na to, że ta decyzja była już wliczona w wartość walut. Obecnie kurs pary EUR/USD znajduję się nieco wyżej niż wczoraj, ale poniżej psychologicznej bariery 1,30 USD i oscyluje na poziomie 1,2988.

Zastanawia teraz zachowanie inwestorów, zobaczymy czy zacznie się tak zwane "sprzedawania faktów" i realizacja zysków, czy na fali zeszłotygodniowego optymizmu byki spróbują trwale przełamać poziom 1,30 USD i pokusić się o nowe maksima.

Złoty delikatnie mocniejszy

Złoty nieznacznie umocnił się w stosunku do głównych walut. Obecnie kurs naszej waluty wynosi 3,1568 USD, zaś na parze EUR/PLN 4,1000.

Podczas dzisiejszej sesji nie mamy wielu istotnych danych, więc rynek zapewne skupi się na danych z Eurolandu oraz na sprawie klifu fiskalnego za oceanem. Trzeba też mieć na uwadze giełdy, szczególnie rodzimy indeks WIG 20, gdyż jego dalsze wzrosty, mogłoby pociągnąć również umocnienie się złotego.

Adam Glapiński z Rady Polityki Pieniężnej powiedział w rozmowie z agencją Bloomberg, że obniżka o 25 pb na posiedzeniu, które odbędzie się 5 grudnia, jest już przesądzona, kolejne cięcia natomiast nie są już tak oczywiste. Dodał także, że nie opowiada się za luzowaniem polityki monetarnej o 100 pb bądź więcej.

W kontekście wartości złotego bardzo ważnym czynnikiem będzie piątkowa publikacja PKB za III kwartał.

Michał Palenciuk

Dowiedz się więcej na temat: rządy | rzad | waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »